C# da Yarıçapı Girilen Dairenin Alanı ve Çevresi

C# da Yarıçapı Girilen Dairenin Alanı ve Çevresi

Bu yazıda C# da yarıçapı girilen dairenin alanı ve çevresi nasıl kodlanabilir sorusuna odaklanılmıştır. Aşağıda da görüldüğü üzere bu kod altı satırda yazılabilir ve genel anlamda matematiksel komutların kullanılır. Dairenin alanı ve çevresine ilişkin kod satırları ve açıklamaları aşağıdaki gibidir.

  1. WriteLine(“Yarıçapı giriniz.”);
  2. double r = double.Parse(Console.ReadLine());
  3. double pi = 3.14;
  4. double cevre = 2 * pi * r;
  5. double alan = pi * r * r;
  6. WriteLine(“Çevre= {0}\nAlan= {1}”, cevre, alan);
C# video ders listemiz aşağıda:


1.satırda kullanıcının veri girmesini yönlendirecek komut satırı var.  “Console.Writeline” komutu ile kullanıcı dışarıdan veri girebiliyor. Veriyi girdikten sonra imleç bir alt satıra iner. Ama yan yana yazdırmak isterseniz “Console.Write” komutunu kullanabilirsiniz.

2.satırda dairenin yarıçapını double bir değişken tanımlıyoruz. Ondalıklı bir ifade olduğu için double türünde tanımlıyoruz. “Console.ReadLine” komutu ise girdiğimizi verileri kısa süreli olarak bellekte saklar. Bu komutu string veri türlerinde kullanıldığı için komutun başına “double.parse” kodunu yazarak hata vermesini engelliyoruz.

3.satırda pi değişkeni sabit bir değişken olduğu için “pi” adında double değişken tanımlayıp 3,14 değerini atıyoruz.

4.Satırda da “cevre” adında bir değişken tanımlıyoruz ve dairenin çevre formülü olan “2πr” yi kullanıyoruz ve değişkenlerimizi yazıp “cevre” değişkenine atıyoruz.

5.Satırda da “alan” adında bir değişken tanımlıyoruz ve dairenin alanı formülü olan “π” yi kullanıyoruz ve değişkenlerimizi yazıp “alan” değişkenine atıyoruz.

6.Satırda ise en son ekrana yazdırma işlemi yapılıyor. “{ }” parantezlerin arasına yazdığımız 0 ifadesinde dairenin çevresini veren ” cevre” değişkenini içerisinde tutuyor. 1 ifadesinde de dairenin alanını veren ” alan” değişkenini içerisinde tutuyor. Diğer örneklerden farklı olarak kullandığımız “\n” komutu ile ekran çıktısında iki ifade arasında satır boşluğu oluşturuyoruz. Yani Alan ifadesi bir alt satırda geliyor.

Ekran çıktısı:

C# ile ilgili içerikler için tıklayınız. Akademi kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir