Dijital Göçmen ve Dijital Yerli Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital Göçmen ve Dijital Yerli Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji çağına geçiş ve daha sonrasında olan gelişmeler ile birlikte artık dijital bir dünyadayız. Teknolojinin ilk zamanlarına göre şimdiye baktığımızda toplumların artık bu düzeni benimsediğini görüyoruz. Hayatımızdaki bu gelişmelerle birlikte yeni teknolojiler, araçlar ve yeni terimler de geldi. Toplumda bireyler teknolojiyi kullanım yeteneklerine göre “Dijital Göçmen” ve “Dijital Yerli” olmak üzere iki gruba ayrılırlar. 1980 yılı öncesinde doğmuş olan bireyler “Dijital Göçmen”, 1980 yılı sonrasında doğmuş olan bireyler de “Dijital Yerliler” olarak tanımlanır. Bu iki kuşak arasındaki farklılıklardan dolayı bazı çatışmalar yaşanabilir.

” Dijital Yerli Çocukların ve Dijital Göçmen Ebeveynlerinin İnternet Bağımlılığına İlişkin Algılarının Karşılaştırılması” isimli makaleyi okumak için tıklayınız.
Dijital Göçmenler;

1980 yılı öncesinde doğmuş olan bu bireyler yeni teknolojiyi, interneti sadece ihtiyaçları ve zorunlulukları olduğu zamanlarda tercih eden bireylerdir. Dijital medya araçlarını etkin kullanamazlar. Onlar için iletişim ve bilgi edinme araçları genellikle kitaplar, dergiler, gazeteler, radyo, televizyon vb. olur. Dijital göçmenler sürekli gelişen, yenilenen teknolojiye yetişmekte zorlanırlar.

Dijital Yerliler;

Bireyler “internet nesli, oyun nesli, siber çocuklar, çekirge zihin” gibi farklı terimler ile nitelendirilirler. 1980 yılı sonrasında doğmuş olan bu bireyler için zaman ve mekân kavramının önemi yoktur. Dijital yerliler teknolojinin içerisine doğmuş oldukları için bu çağa rahatlıkla adapte olurlar. İstedikleri zaman, istedikleri yerde bilgiye ulaşabilirler. Bilgi edinmede, iletişim kurma konusunda da teknolojinin yeterli olduğunu düşünürler ve basılı kitapları, dergileri vb. materyalleri kullanmaya ihtiyaç duymazlar.

Dijital Göçmen ve Dijital Yerli arasındaki farkları bir tabloda gösterelim:

DİJİTAL GÖÇMENLER (1980 ÖNCESİ)
DİJİTAL YERLİLER (1980 SONRASI)
Teknolojiye adapte olmaya çalışırlar. Teknolojinin içerisine doğmuşlardır.
Birden fazla işe odaklanamazlar. Birden fazla iş ile aynı anda uğraşabilirler.
Çoğunlukla kitap, dergi, gazete kullanırlar. Bilgi edinmeyi teknoloji kullanarak farklı kaynaklar ile edinirler.
Uzun yazıları, tüm dokümanları okumayı tercih ederler. Uzun yazıları okumayı tercih etmezler. Metin yerine grafikleri tercih ederler.
Bir cihazı öğrenmek için kullanma kılavuzu kullanırlar. Deneme yanılma yolu ile öğrenirler.
Bilgiye erişmede sabırlıdırlar. Bilgiye hızlı erişmeye çalışırlar.
Ciddi çalışmaları tercih ederler. Oyunları tercih ederler.

 

“Dijital Çağdaki Dijital Hastalıklar” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir