Blockchain Çalışma Mantığı

Blockchain Çalışma Mantığı

Blockchain birbirine zincirler sayesinde bağlanarak her bir blok kendinden önceki bloğa bağlanır ve bir sonraki bloğa da bağlantı oluşturacak şekilde çalışır. Böylece bloklar arası ilişki bozulamaz, tahrip edilemez ve hiçbir şekilde değiştirilemez. Aksi takdirde bloklar arasındaki ilişki bozulursa blokların içeriği de okunamaz duruma gelir ama içerik asla değiştirilemez. Sebebi ise birden fazla onay gerektirmesidir. Blockchain hem bir yazılım hem de bir sistemdir. Dağınık bir ağ özelliği taşır ve kişiler arasıdır.

Buna örnek olarak kulaktan kulağa oyununu gösterebiliriz. Kulaktan kulağa oyununda ki halkanın en sonundakine bir mesaj gönderecektir, aradaki kişilerin her biri bir blok aralarındaki ilişki blok zinciri ve mesaj da verilerdir. Gönderilen mesaj şifrelenmiş olup sadece sondaki mesaj alıcısı mesajı çözebilmektedir.

Blockchain daha iyi anlamak için bitcoinni de iyi bilmek gerekir ancak Blockchain sadece bitcoinden ibaret değildir. Blockchain teknolojisi bitcoin transferi yapılırken doğru rakamın doğru kişiye net bir şekilde ulaşmasını sağlar. Aslında yaptığı iş bir banka veya güvenilir üçüncü şahıs işi olarakta düşünülebilir.

Blockchain de işlem kaydı yapılarak girilen her bir verinin kaydı oluşturulur, böylece veriler dijital ortamda bir yer alır ve aktarımı kolaylaşır. Verilerin kaybolması ve bozulması sayesinde engelleniyor.

Her bir veri bloklara yükleniyor ve bu bloklar birer şifre alıyor. Aldıkları bu şifre bir insanın parmak izi kadar özeldir. Bir şifre sadece bir kere alınır ve bloklar içerisinde veriler kullanıcı tarafından değiştirildikçe şifre değerleri de değişir. Veriler eklenerek ve kullanıcılar arasında paylaşılarak blok sayıları artar. Blok sayısı artıkça arada zincir büyür her blok kendisinden sonraki blok için bağlantı yeri açar. Bloklar arasındaki şifreler de ilişkilidir. Böylelikle bir bloğa zarar verildiğinde diğer bloklar da etkilenir ve şifreler güncellenir. Zarar verilen bloktan önceki ve sonraki blokların şifresi değiştiği için zarar verilmek istenen bloğunda şifresi otomatik sürekli olarak değişir. Olası bir siber saldırıda neredeyse kırılması imkansız gibi görünen bir teknoloji olan Blockchain geleceğin yazılımı ve sistemi yolunda ilerlemektedir.

Blockchain Nedir? yazısı için tıklayınız. Blockchain ile ilgili içerikler için tıklayınız. Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir