Kullanabileceğiniz 13 Kavram Haritası Uygulaması

Kullanabileceğiniz 13 Kavram Haritası Uygulaması

Kavram haritası, 1980’li yıllarda Novak ve çalışma arkadaşlarının yapmış oldukları çalışmalar ile oluşturulmuştur.  Kavram haritasının temelinde insanların nasıl öğrendikleri ve ne öğrendiği arasında bağlantılar kuran bir stratejidir. Bir kavramın diğer kavramlar ile ilişkilerinin kurulduğu 2 boyutlu bir şemadır . Zihinsel olarak bir sıralama mevcuttur ve alt kavramlar arasında bağlantıların kurulmasıyla meydana gelir. İlk adımda bir çerçeve oluşturularak başlanır ve önceden öğrenilen kavramlar arasında ilişkilerin kurulmasıyla devam eder. Kavram haritaları öğrenilen bilginin kişinin zihninde somut bir şekilde, görsel olarak düzenlemesini sağlar. Kavram haritaları öğrencinin konuya ilişin bilgilerinin kavramsal olarak bir yapı çıkartmasına ve bu yapıyı bilişsel olarak kavramak için sıkça kullanılmaktadır.

Zihin haritaları tekniği 1970’li yıllarda Tony Buzan tarafından geliştirilmiştir. Bu tekniğin kavram haritalarından farkı, öğrencinin zihin haritasını oluştururken biraz daha yaratıcılığı konuşturmasıdır. Zihin haritalarında sadece kavramların değil, bilgi ve düşüncelerin de görsel olarak bir araya getirerek sunulmasıdır. Anahtar sözcüklerin, imgelerin kâğıt düzenine aktarılması, ilgili bilgiye ihtiyaç duyulduğunda yeniden hatırlatılması işlemini oldukça kolaylaştıracak bir adımdır.

Zihin  ve kavram haritası sıkça birbirlerinin yerine kullanılsa da son zamanlarda yaratıcılığın ön plana çıkması için zihin haritaları daha çok tercih edilmektedir. Zihin haritaları ve Kavram haritaları öğrencinin görsel olarak düşünme becerilerini gelişimini sağlamaktadır. Her ikisinin de öğrenilmesi, kullanılması kolaydır. Pek çok konu için uygun olup, öğretimin tüm aşamalarında kullanılabilir.

Kullanılabilecek Araçlar

Mindmeister ( 5/4)

Resimler, ikonlar kullanabileceğiniz bir araçtır. Ücretsiz sürümünde sadece 3 zihin haritası depolanabilmektedir. Yeni harita oluşturmak için önceki kavram veya zihin haritalarından birinin silinmesi gerekmektedir.

Bubbl.us ( 5/4)

Kavram ve zihin haritaları oluşturmada en sık kullanılan araçlardan birisidir. Kullanılan araç sayısı az olduğu için karmaşıklığı önlemektedir. Ayrıca dış bağlantılar verilmektedir. Birçok kişi tarafından aynı anda düzenlenebilmektedir.

SpiderScribe( 5/4)

Özgürce zihin ve kavram haritalarının yapıldığı bir araçtır. Görsel açıdan zengindir.

MindMup( 5/4)

Zihin haritaları oluşturmak için kullanılan ücretsiz bir araçtır. Ayrıca yaptığını zihin ve kavram haritalarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

CaCoo( 5/3)

Bulut tabanlı zihin  ve kavram haritaları oluşturabileceğiniz bir araçtır. Deneme sürümünden sonra ücetli olarak kullanabileceğiniz bir araçtır.

Coggle( 5/4)

Yazıların ve ikonların yanında görsellerinizi de kullanabileceğiniz, içerisinde 1000’den fazla diyagramın bulunduğu bir araçtır. Ücretsiz sürümde 3 zihin haritası yapabileceğiniz bir araçtır.

Popplet( 5/3)

Gerek mobil tarayıcı gerekse mobil cihazınızdan indireceğiniz uygulaması ile zihin ve kavram haritaları oluşturabileceğiniz bir araçtır.

LucidChart( 5/4)

LucidChart ile ile şemalar çizebildiğimiz, görsel açıdan zengin bir araçtır. Çevrimiçi ve çevrimdışı çalışabilme olanağı sunmaktadır. 14 gün premium özellikleri üye olan herkese sunmaktadır. Sonrasında kısıtlamalar getirmektedir.

Mind42( 5/3)

Ücretsiz bir kavram haritası oluşturma aracıdır. Kullanıcılara eş zamanlı olarak takım çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Mindomo( 5/4)

Zihin haritası oluşturma konusunda oldukça gelişmiş bir araçtır. Andorid ve IOS için uygulaması mevcuttur.Ücretli bir araçtır.

Stormboard( 5/3)

Word, Excel, Github gibi araçlarla sorunsuz çalışan, kullanışlı bir araçtır. Ücretlidir.

XMind( 5/4)

Açık kaynak kodludur. Ücretlidir. IOS ve Android için uygulaması bulunmaktadır. Zengin içeriklere sahip ve kullanışlı bir araçtır.

WiseMapping( 5/3)

Zihin haritası için ideal bir araçtır. Yaptığınız zihin haritalarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilir, isterseniz arkadaşınızdan yaptığınız zihin haritasını düzenlemesini isteyebilirsiniz. Basit ve ücretsiz bir araçtır.

Önerilen Okumalar:

Web 2.0 araçları ile ilgili içerikler için tıklayınız. Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir