C# Console.WriteLine, Console.ReaLine Komutları

C# Console.WriteLine, Console.ReaLine Komutları

C# da ekrana dışarıdan girilecek şekilde ad soyad yazdırma kodu.

13.satırda kullanıcının veri girmesini yönlendirecek komut satırı var.  “Console.Writeline” komutu ile kullanıcı dışarıdan veri girebiliyor. Veriyi girdikten sonra imleç bir alt satıra iner. Ama yan yana yazdırmak isterseniz “Console.Write” komutunu kullanabilirsiniz.

14.satırda adi adında string bir değişken tanımlıyoruz. Metinsel bir ifade olduğu için string türünde tanımlıyoruz. “Console.ReadLine” komutu ise girdiğimizi verileri kısa süreli olarak bellekte saklar. Bu komutu string veri türlerinde kullanıyoruz.

15 ve 16. Satırlarda da aynı işlemleri yapıyoruz.

17.Satırda ise en son ekrana yazdırma işlemi yapılıyor. “{ }” parantezlerin arasına yazdığımız 0 ve 1 ifadeleri adi ve soyadi değişkenleri içerisinde tutar.

Ekran çıktısı:

Dışarıdan girilen ad ve soyad değişkenlerinin başına static olarak Merhaba ifadesi ekleyen kod.

17.satırda yukarıda yaptığımız işleme ek olarak ekranda isim ve soy isimin başında otomatik olarak “Merhaba” ifadesi gelmesi için çift tırnak (“ ”) içerisine yazıyoruz.

Ekran Çıktısı:

Doğum tarihi istenilen kullanıcının yaşını hesaplayan kod.

13, 14, 15, 16, 17ve 18. Kod satırların da bir değişiklik yapmıyoruz. 17. Satırda doğum tarihinin dışarıdan girilmesini istiyoruz. 19.satırda yasi adında int bir veri tanımlıyoruz. Eşittir(=) işareti koyarak yasi verisinin içerisindeki veriyi yazıyoruz. Şuan bulunduğumuz yıl 2019 olduğu içi “2019 – dogumtarihi” işlemi yapacağız ve yaşını hesaplayacağız. Fakat int bir veri tanımladığımız için int.Parse(“dogumtarihi”) komutunu kullanarak yazıyoruz.

Ekran Çıktısı:

 

C# ile ilgili içerikler için tıklayınız. Akademi kategorisindeki içerikler için tıklayınız.
C# video ders listemiz aşağıda:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir