Sıkıştırılmış ve Sıkıştırılmamış Format

Sıkıştırılmış ve Sıkıştırılmamış Format
Sıkıştırılmamış Formatlar:

Yaygın olarak kullanılan sıkıştırılmamış resim format biçimleri;

  • BMP: BMP formatı resimde yer alan her pikselin renk verisini sıkıştırmadan depolar. Bu format ayrıca taramalı grafiklerde kullanılır.
  • RAW: RAW ham anlamına gelmektedir. Üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığından dolayı dosyayı düzenleme olanaklarınız daha yüksektir. RAW resimleri özel bir yazılım kullanılarak yazdırılabilir bir formata TIFF gibi dönüştürülebilmelidir.
  • TIFF: İmlenmiş Resim Dosyası Formatı anlamına gelmektedir. Kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden resmi tüm ayrıntılarıyla gösteren sıkıştırılmamış bir formattır. Dosya boyutu oldukça büyüktür. Depolama alanında geniş bir yer tutabilirler ayrıca hafıza kartına kaybetme işlemi biraz uzun sürebilir.

Formatlarıdır. Sıkıştırılmamış formatlar, orijinal resimde yer alan tüm verileri içerir ancak dosya boyutu çok büyük olabilir.

Bu formatlar dijital fotoğrafçılık, ileri düzey fotoğraf düzenleme gibi alanlarda kullanılır.

Bu formatları dosya boyutunun büyük olmasının problem yaratmayacağı durumlarda ve dosyanızın iyi kalitede olmasını istediğinizde kullanmalısınız.

Sıkıştırılmış Formatlar:

Resimlerin internet üzerinde kullanımı için genellikle Sıkıştırılmış Resim Formatları kullanılır. Bu formatlar;

  • JPG: JPG format özellikle çok sayıda küçük detaylara sahip olanlar olmak üzere, genellikle dijital kamerayla çekilen fotoğraflar için kullanılır.
  • PNG: PNG formatı genellikle bilgisayar tarafından oluşturulan ekran görüntüleri gibi resimleri ve yalnızca birkaç renk değişikliği içeren; resmin yalnızca büyük bir kısmında yalnızca bir renk olan resimler için kullanılır.
  • GIF: GIF formatı genellikle illüstrasyonlar için kullanılır. Bu format animasyonu destekler ve web sitelerinde yaygın olarak kullanılır. Ancak JPG çok sayıda renk kullanımını GIF yalnızca 256 farklı renk kullanımını destekler.
Photoshop ile ilgili içerikler için tıklayınız. Akademi kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir