Grafik Düzenleme Photoshop

Grafik Düzenleme Photoshop
Grafik Düzenleme ve Çizim Yapma Programları

Grafik Düzenleme : Mevcut yüzlerce grafik düzenleyicilerin birçoğu, bazıları taramalı bazıları vektörel grafik olacak şekilde yeni bir resim oluşturma özelliğine sahiptir.

Adobe Photoshop programı, vektörel köşeler içeren taramalı resimler oluşturabilir ancak bu resimler tam olarak vektörel resim sayılamayacağı için Photoshop’ un yalnızca taramalı resimler oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Boş resim; çizim yapmak, metin yazmak, başka resimler eklemek ve yaratıcı fikirleri biraya getirmek için kullanılabilir.

En yaygın kullanılan programlardan bazıları Adobe Photoshop (fotoğraf ve resim düzenlemede sayısal fotoğraf işleme yazılımı), GIMP (GNU Resim İşleme Programı), Picasa ( resim görüntüleyici ve görüntü organizatörü), IrfanView (resim görüntüleme, yönetim, düzenleme ve dönüştürme yazılımı) programlardır. Çizim yapmak ve profesyonel illüstrasyonlar oluşturmak için de bazı özel programlar bulunmaktadır.

Bu programlar ile gerçek vektörel resimler oluşturulabilir. Bunlar; Paint (basit bir çizge çizim yazılımı), Illustrator (vektörel çizim yazılımı), Corel Draw (vektörel tabanlı grafik tasarım programı), Xara Designer (fotoğraf düzenleme ve vektör çizim araçlarını içeren bir görüntü düzenleme programı) programları en sık kullanılan çizim ortamlarından birkaçıdır.

“Photoshop” programını indirmek için tıklayınız.
Grafik Düzenleme Programları:

Bazı programlar belirli formatları grafik düzenleme boyutunda desteklememektedir. Bu programlar özellikleri ve performansları açısından da birbirlerine göre farklılık gösterirler.

Örneğin vektör tabanlı oluşturulmuş pdf uzantılı dosyaları, Photoshop programı ile açabilirsiniz. Bu dosyayı farklı kaydedebilirsiniz fakat içerisinde yer alan grafikleri düzenleyemezsiniz. Ekranda ki tabloda grafik programları (Paint, İllustrator, Corel Draw, Photoshop, Picasa ve IrfanView ) ve temel olarak destekledikleri formatları (GIF, BMP, JPG, PNG, TIFF, PDF ve SVG ) görüyorsunuz.

Photoshop’un İşlevselliği:
  • Photoshop, Windows ve Macintosh ile uyumludur.
  • Linux işletim sistemi gibi GIMP (GNU Resim İşleme Programı) bir alternatiftir.
  • Yeni resim oluşturabilir, çizim yapabilirsiniz.
  • 3 Boyutlu tasarımla oluşturabilirsiniz.
  • Resimleri kırpabilir, resimleri düzeltebilir ve farklı efektler ekleyebilirsiniz.
  • Resimleri farklı formatlara (TIFF, JPEG, PNG, PSB, Photoshop PDF, Photoshop Raw vb.) dönüştürebilirsiniz yâda kullanım alanına göre optimize edebilirsiniz.
Photoshop ile ilgili içerikler için tıklayınız. Akademi kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir