Öğretim Teknolojileri Ne Demek?

Öğretim Teknolojileri Ne Demek?

Öğretim teknolojisi iki kelimeden oluşmaktadır: Öğretim ve Teknoloji. Bu iki kelimenin kavranılması konunun iyi anlaşılması için önemlidir. Öğretim; bireyler için hazırlanmış olan kazanımların kasıtlı, planlı ve sistematik olarak faaliyete geçirilen uygulama etkinliklerinden oluşmaktadır. Daha çok bireysel kazanımlar ön plandadır. Teknoloji ise bulunduğumuz çağda daha çok elektronik aletlerden oluşan bazı bilgileri daha iyi öğrenmek için kullanılan objeler olarak bilinmektedir. Bu iki kelime birleşince ortaya Öğretim Teknolojileri çıkmaktadır. Günümüzde öğretim teknolojisiyle eğitim teknolojisi sürekli olarak karıştırılmakta veya birbiri yerine kullanılmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak ilk önce fark etmemiz gereken şey öğretimin eğitimin alt dalı olduğu gerçeğidir.

Öğretim teknolojilerinin birçok tanımı bulunmaktadır. Örneğin; eğitimde öğretilmesi hedeflenen kazanımı daha verimli, anlaşılır ve ekonomik hale getirmemizi sağlayan teknolojik araçların tümü öğretim teknolojisidir. Öğretilecek olan konuda kullanılması gereken araç-gereç, yöntem ve tekniklerin belirlenmesi, tasarlanması, uygulamaya geçirerek daha sonrasında değerlendirilme süreci olarak ilerlemektedir.

Öğretilecek olan her konu ve içerik kendi içerisinde farklı öğretim teknolojisine ihtiyaç duyar. Bilişsel bir kazanım ile psikomotor bir kazanım için aynı öğretim teknolojisini kullanılmamaktadır. Bu yüzden etkili öğrenme ve öğretme gerçekleştirebilmek için hedeflenen kazanıma uygun öğretim teknolojisi seçilmesi gerekmektedir.

Öğretim Teknolojileri Örnekleri

Günümüzde çeşitli öğretim teknolojileri bulunmaktadır. Örneğin; etkileşimli sunumlar veya videolar hazırlamak için kullanılan Captivate ve Articulate programları, kodlama eğitimini daha kolay ve basit seviyede anlatabilecek olan Scratch programı, öğrenilen konunun pekiştirilmesi için kavram ve zihin haritası oluşturabilen Bubbl.us, Mindmeister ve MindMup programları,  öğretmenler ve öğrenciler için bir mucize görevi olan içinde çeşitli uygulamalar barındıran web sitesi EBA. İçerisinde öğretmenler ve öğrenciler için daha etkili ve verimli öğrenmeyi sağlayacak çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.

Kullanabileceğiniz 13 Kavram Haritası Uygulaması için tıklayınız.

Öğretim Teknolojilerini kullanarak öğrencilerin hedeflenen kazanımları daha rahat ve kolay, bireysel öğrenmeye daha uygun ve en önemlisi ise daha çağdaş bir şekilde öğrenmeyi gerçekleştiren etkili, kalıcı ve anlamlı öğrenmeler sağlayarak sağlıklı bilgi aktarımı sağlanacaktır. Kısaca Öğretim Teknolojileri hedeflenen kazanıma ulaşabilmek için kullanılan çeşitli online veya masaüstü teknolojik araç-gereç ve web uygulamalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir