Photoshop Temelleri – Görüntü Sıkıştırma

Photoshop Temelleri – Görüntü Sıkıştırma

Görüntü Sıkıştırma

Resimleri İnternet’te, kullanıma hazır hale getirirken görece küçük resim dosyaları oluşturmak yani “görüntü sıkıştırma” oldukça önemlidir.

Amaç bir web sitesine yüklenen ya da web sitesinden indirilen veri miktarını azaltarak bekleme süresini kısalmak ve ağ trafiğini azaltmaktır.

Web sayfanızda ki dosya boyutunu azaltmanız;

  • Sitenizin hızlı açılmasını
  • Ziyaretçilerin daha hızlı siteye ulaşmasını orantılı olarak daha az kota harcamasına
  • Google seo puanınızın artmasına

vb. birçok işe yarar.

Bunu yapabilmek için farklı formatlar kullanarak resimleri sıkıştırmamız gerekmektedir. Yazdırılması planlanan resimlerin boyutlarına ilişkin bir kural yoktur. Boyut kağıt üstünde elde edilmesini istediğiniz kaliteye bağlıdır. Bu sebeple yazdırmak istediğimiz resimleri sıkıştırmaya gerek duymayız. Peki,

Nedir?

Görüntü Sıkıştırma: Bir resmi sıkıştırmak dosya boyutunu aynı zamanda da dosya kalitesini de düşürmektedir.

Yukarıda ki iki resme baktığımızda da arada ki farkı rahatça görebiliriz. Dosya kalitesi düşürse bir resmin orantılı olarak dosya boyutu da düşer.

Photoshop’ ta Görüntü Sıkıştırma Özelliği;

  • Resim veya Grafiğimizi ya da ne üzerinde çalışacaksak ilk olarak onu oluşturuyoruz. Daha sonra, Alt + Shift + Ctrl + S (Web için Kaydet) Kısayol tuşlarını kullanarak oluşturduğumuz görüntüyü sıkıştırabiliriz. Aynı zamanda; Dosya > Dışa Aktar > Web için Kaydet (Eski) seçenekleri tıklayarak da görüntümüzü sıkıştırabiliriz.

Photoshop ile ilgili içerikler için tıklayınız. Akademi kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir