Quizizz Nasıl Kullanılır?

Quizizz Nasıl Kullanılır?

Quizizz birçok sektörde(günlük hayatta, eğitimde, iş hayatında) değerlendirme işlemini daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmek için geliştirilmiş bir web 2.0 aracıdır. Quizizz’de anketler, testler ve quizler hazırlanmaktadır. Quizizz ile birlikte sonuçlara anında ulaşabilir, hazırlanan sorulara dönütler ekleyebilir ve zaman belirlenerek süreç kontrol edilebilir.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni değerlendirme araçları da yaygınlaşmaya başladı. Hiç şüphesiz bunların başında Kahoot gelmektedir. Ancak Kahoot’un ileri seviyesinin ücretli olmasıyla birlikte yeni arayışlar ortaya çıkmıştır.

Quizizz aracını kahoottan ayıran önemli özellikler bulunmaktadır. Bunların başında yöneltilen sorunun cevaplama süresinin 5 dakikaya kadar uzatılması, soruların sadece hazırlayan kişinin ekranında değil bireylerin ekranında da bulunması, test sonucunda yapılan raporlamanın daha detaylı oluşturulması gibi birçok özelliği barındırmaktadır. Bilgisayar, tablet ve mobil gibi cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Yapılan puanlamada ise hem doğru cevaplamaya hem de hızlı cevaplamaya puan verilmektedir. Quizizz aracı Google Classroom ile uyumlu bir şekilde de kullanılabilmektedir.

Eğitimde Quizizz’in Kullanılması

Quizizz ile birlikte okulda anket, test, yarışma gibi çeşitli etkinlikler hazırlanabilir. Ders öncesinde öğrencilerin derse daha eğlenceli ve motivasyonu yüksek bir şekilde başlamasını ve ön bilgilerini ölçmek amacıyla kullanılabilir. Ders sonrasında ise öğrencilerin anlayıp anlamadıklarını kontrol etmek amacıyla testler oluşturulabilir.

Quizizz Web 2.0 Aracı Nasıl Kullanılır?

1. Quizizz web aracını kullanabilmek için öncelikle https://quizizz.com/ web adresine giriş yapılmalıdır.

quizizz-anasayfa
Quizizz Anasayfa Görünümü

2. Açılan ara yüzde sisteme kayıt olabilmek için sağ üst tarafta bulunan Login butonuna tıklanılmalıdır.

quizizz-giriş-kayit
Quizizz Giriş ve Kayıt Olma

3. Daha önce kayıt yapılmışsa Kullanıcı Adı ve Şifre bilgileri girildikten sonra Login butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilir. Sisteme ilk defa kayıt yapılacak ise Click Here butonu tıklayarak işlem yapılmalıdır.

quizizz-giriş-kayit2
Giriş ve Kayıt Olma – 2

4. Butona tıklandıktan sonra açılan ara yüzde herhangi bir Google hesabı ile kayıt olunabildiği gibi mail adresi girilerek de işlem yapılabilir. Herhangi birini tercih ettikten sonra Next butonuna tıklayarak işleme devam edilir.

quizizz-kayit
Quizizz Kayıt Olma Ekranı

5. Next butonuna tıkladıktan sonra açılan ara yüzde gerekli tercih yapılır ve işleme devam edilir.

quizizz-kayit-singup
Rol Seçme Ekranı

6. Sırasıyla “A Teacher”, “A Student” ve “A Parent” olarak herhangi biriyle işlem yapmaya devam edilince karşılaşılacak ara yüzler aşağıda verilmiştir. Teacher seçeneği seçilip gerekli bilgiler girildikten sonra “Complete Sign Up” butonuna tıklayarak işleme devam edilir.

quizizz-kayit-olma
Kayıt Tamamlama

7. Açılan pencerede Ülke Adı, Posta Kodu ve Organizasyon Adı girildikten sonra “Select Organization” butonuna tıklayarak devam edilir.

quizizz-kayit-organizasyon-seçimi
Organizasyon Seçimi

8. Açılan pencerede “Continue” butonuna tıklayarak devam edilir.

quizizz-kayit-olma
Kayıt Tamamlama

9. Kayıt yapıldıktan sonra işlem yapabilmek için bir pencere açılır.

quizizz-admin-panel-kullanımı
Quizizz Ayarları

10. 1 numaralı bölümde hazırlanacak test ile ilgili daha önce benzer hazırlanıp hazırlanmadığını kontrol etmek amacıyla “Find a quiz” seçeneği kullanılabilir. 2 numaralı bölüm quiz oluşturmak için kullanılan seçenektir.3 numaralı bölüm daha önce bireyin kendisinin oluşturmuş olduğu sınavların bulunduğu ve bu sınavlar üzerinde değişiklik yapılmasına izin veren seçenektir. 4 numaralı bölümde yapılan sınavlara kaç kişinin katıldığı, kimin en yüksek kimin en düşük puanları aldığı gibi detaylı raporlamanın bulunduğu ve bu raporları excel dosyası halinde bilgisayara indirmeye izin veren seçenektir. 5 numaralı bölümde her soru sonuna eğlenceli geri dönütlerin eklenmesine izin veren seçenektir. 6 numaralı bölümde daha önce oluşturulmuş ve popüler olur quizlerin bulunduğu alandır. 7 numaralı bölüm ise popüler quizlerin içerisinde bulunan soruların ön izlemesinin yapıldığı alandır.

quizizz-nasil-kullanilir
Menü Kullanımları

11. Sınav hazırlamak için 2 numaralı bölümde bulunan “Create a new quiz” seçeneğine tıklayarak açılan ara yüzde sınav adı, tercihe bağlı olarak görsel seçerek ve dil tercihlerini işaretleyerek “Create Quiz” butonuna tıklayarak işleme devam edilir.

quizizz-yeni-quiz-olusturma-new
Yeni Quiz (Sınav) Oluşturma

12. Açılan ara yüzde “Create new question” butonuna tıklayıp soru oluşturulabileceği gibi “Find an existing question” butonuna da tıklayıp daha önceden hazırlanmış sorular da eklenerek oluşturulabilir.

quizizz-yeni-soru-ekleme
Soru Ekleme ve Bulma

13. “Create new question” butonuna tıklanarak açılan ara yüzde soruların ekleneceği alan ve ön izlemesi bulunmaktadır. Burada soruyu yazıp tercihe bağlı olarak fotoğraf eklenebilir, sorunun şıkları eklenip doğru olan şıkkın sol tarafında bulunan tik işaretine tıklanır, alt tarafta bulunan sürenin ayarlanması yapılır ve “Save” butonuna tıklayarak devam edilir.

quizizz-soru-olusturma-duzenleme
Soru Oluşturma ve Düzenleme

14. Açılan ara yüzde “+” butonuna tıklayıp tekrar soru eklenebilir. Eklenen soru ile ilgili “Edit” seçeneğinden düzeltme yapılabilir, soru kopyalanabilir ve soru silinebilir. Sağ üst köşede bulunan “Finish Quiz” butonu ise eklenecek sorular tamamlandıktan sonra bu butona tıklayarak oluşturulan sınav kaydedilebilir.

quizizz-sinav-tamamlama
Sınav Tamamlama ve Paylaşma

15. Bu ara yüzde not aralığı belirleyip, hazırlanan soruların hangi alanla ilgili olduğunu seçtikten sonra “Save quiz info” butonuna tıklayarak devam edilir.

quizizz-kategori-secme
Kategori seçme

16. Artık sınavınız hazır. “Live Game” butonuna tıklayarak devam edilir.

quizizz-sinav-hazir-ekrani
Hazır Sınav Ekranı

17. “Host Game” butonuna tıklanarak devam edilir.

quizizz-soru-
Sınav Başlatma

18. Sınava katılacak bireyler “join.quiziz.com” adresine girdikten sonra sınav kodunu girerek sınava dahil olabilir.

quizizz-oyun-giris-kodu
Giriş Kodu ve Linki

19. Sınav işlemi tamamlandıktan sonra sınavın tamamlandığı ve alt tarafta sınava katılan bireyler görülmektedir.

quizizz-katilimci-listesi
Katılımcı Listesi

20. Yapılan sınav ile ilgili raporlara ulaşmak için sol tarafta bulunan “Reports” butonuna tıklayarak erişilebilir. Raporların bilgisayara indirilerek incelenmesi için sağ tarafta bulunan indirme butonuna tıklanılmalıdır.

quizizz-rapor-alma
Rapor Alma

21. Detaylı bilgilerin bulunduğu excel dosyası.

quizizz-excel-listesi
Detaylı Excel Listesi

 

Teknoloji kategorisindeki yazılar için tıklayınız. Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız. Web 2.0 kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Aşağıdaki ilgi çeken yazılardan hangisini okumak istersiniz?

Kullanabileceğiniz 13 Kavram Haritası Uygulaması Yeni Ne Var? Kategorisindeki yazılar için tıklayınız. Türkiye’de Endüstri 4.0 konulu yazı için tıklayınız.

2 Comments

  1. Fatma hocam ellerinize sağlık bu uygulamayı inceleyeceğim, benzer bir incelemeyi QuizFlight.com için de paylaşabilirseniz çok iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir