Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik gerçek hayatla sanal ortamı iç içe yaşatmak amacıyla ortam ve araçların bu işlev üzerinde düzenlenmesi ve kullanılmasıdır. Bilgisayar ortamında hazırlanan sanal ortamlar 3 boyutlu resimlerin ve animasyonların benzetimleriyle gerçek hayatın duygusal olarak algılanması için bilgisayar ortamında oluşturulan sanal ortamlardı. 1990 yılından beri geliştirilmekte olan sanal gerçeklik günümüz teknolojilerine uygun olarak düzenlenip halen daha yenilikler eklenerek geliştirilmektedir. Sanal gerçeklikte hazırlanan gerçek hayatta uygulanması zor olan durumlarla ilgili sanal bir ortam hazırlanarak kullanıcının birebir yaşayarak öğrenmesini sağladığı ortamlar sunmaktadır.

Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Günümüz teknolojisinde sanal gerçeklik her alanda yaygınlaşmış olmasıyla birlikte kullanım alanları da genişlemektedir. Yapılan literatür çalışmalarından yola çıkarak gerçekte var olan, yaşanan her şeyin sanalda da var olabileceğine dayandırılmaktadır. Bu dayanaklar doğrultusunda sanal gerçekliğin kullanım alanlarından biri olan eğitime de katkıları büyüktür. Buradan yola çıkılarak eğitimde kullanım alanlarının gerçeği yansıttığını düşünüldüğü her konuda sanal ortamın hazırlanıp eğitim içerisinde kullanılacağı düşülmektedir.

Sanal gerçekliğin oluşturmuş olduğu his gerçek olmayan ortamda karşı tarafa yaşayarak öğrenmesini sağlamak amaçlı sistemler oluşturmaktır. Eğitimde kullanım amaçlarından en büyük avantaj sağladığı kısım burada ortaya çıkmaktadır. Kullanıcının gerçek hayatta yaparak yaşayarak edindiği bilgilerin kalıcılığından yola çıkarak sanal bir gerçeklik kurması ve kullanıcıya gerçek ortammışçasına verdiği his eğitimde öğrenmenin kalıcılığını ve sürekliliğinin arttırılmasını sağlamaktadır.

Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Sanal gerçeklikte bize sunulan ortamlar; gerçek hayatta belki de karşılaşamayacağımız ortamların hazırlanmasına müsaade edilemeyen koşullarda riski en aza indirgeyerek öğrenmeye hisler ve duyguların katılmasıdır. Sanal ortam özelliklerinden yola çıkarak örneklendirecek olursak; sanal ortamların oluşturulup yaparak yaşayarak öğrenmeye katkı sağlaması, aynı ortamda bulunamayan kişilerin sanal ortamlarda bir araya gelerek yapabilecekleri projeler veya gerçek hayatta araştırılıp incelenmesi zor olan moleküllerin sanal ortamda incelenmesine olanak sağlaması gibi bir çok örnekler verilebilir. Sanal gerçeklik eğitimde olduğu gibi insan hayatının büyük bir çoğunluğuna da yardımcı olan teknolojik bir buluştur.

Sanal gerçeklik kategorisindeki içerikler için tıklayınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir