Eğitimde Teknoloji Kullanımı İçin 5 Öneri

Eğitimde Teknoloji Kullanımı İçin 5 Öneri

Eğitimde Teknoloji Ofisi gibi kurumlar, teknolojiyi ülke çapında dönüştürmek için bir politika çerçevesi oluşturarak ve eğitimde teknoloji nin nasıl kullanılabileceğine dair tutarlı bir vizyon oluşturarak sorunu anlamlandırmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte, ulusal düzeyde uygulanan herhangi bir önlemde olduğu gibi, ilerleme yavaş olmuştur ve bu nedenle yeniliği benimseme konusunda en iyi uygulamalarla ilgili doğru bilgiler henüz bölgesel düzeyde nüfuz etmemektedir. Bu şu soruyu gündeme getiriyor – dünyadaki öğretmenler ve yöneticiler, nadiren teknik uzmanların kendileri, bu mantık karışıklığını nasıl anlamlandırabilir ve stratejik bir satın alma politikası izleyebilir?

Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Okul bölgelerinin hızlı bir şekilde bir teknoloji satın alma yolculuğunu bulması nedeniyle, yeni bir platform eklemek, teknolojilerin listesini kısmaktan daha kolaydır. Sonuç olarak, teknolojiler ya yazılım lisansları ve veri paylaşımı sözleşmeleri kargaşasının üzerine eklenir ya da genellikle büyük masraflarla edinilen diğer platformların sanal kırtasiye dolabının arkasındaki biçimlendiriciye bırakılır.

Okullar, kendilerini bağladıkları  düğümünü nasıl çözebilir? Tabii ki, kendilerine bütüncül bakarak hizalayabilirler – örneğin, Apple Seçkin Okulları olarak. Ancak bu, çoğu zaman bir okulun karşılaşabileceği baskılardan habersiz binlerce kişilik bir kurulda verilen karar eğitim kurumunu yekpare bir ürün stratejisine bağlar.  Ayrıca, öğretmenlerin karşılaştığı baskıları gerçekten anlayan, eğitimciler tarafından kasıtlı olanlarda da dahil olmak üzere, daha küçük eğitim teknolojileri girişimlerini tamamlayıcı ya da rekabet eden teknolojileri seçmelerini önleyebilir.

Neden başarısız bir okulu tersine çevirmekle veya tatmin edici derecede geliştirmekle görevli olan vizyon sahibi lider bir öğretmen bu kadar kısıtlayıcı teknoloji stratejisini kabul ediyor?

Tüm bunların başka bir yönü var; sezgisel bir teknoloji anlayışına sahip olanlar üzerindeki etkisi – öğrencilerin kendileri. Çocuklar, yetişkinlerin bir şeyleri yanlış yaptıklarını fark etmekte harikadır; Tutarsız bir teknoloji stratejisi, öğretmenlerine ve okul yöneticilerine olan güvenlerinin sarsılmasının yollarından biridir.

Öyleyse, hükümet rehberliğinin yokluğunda, okullar mantıklı bir teknoloji stratejisi nasıl kurabilir? İşte eğitimde teknoloji için tavsiye ettiğimiz 5 şey:

1. Kullanılacak teknoloji hangisini daha fazla sağlayacak? Kar mı zarar mı? Öncelikle, ürünün mevcut bir çözümü değiştirip değiştirmeyeceği veya başarısını nasıl ölçeceğiniz de dahil olmak üzere yeni teknolojinin yararları ve sonuçları konusunda tam netlik sağlayın. Ayrıca, uygulama sırasında ortaya çıkabilecek sorunlu senaryoları öngören ve hafifleten bir acil durum planına ihtiyacınız vardır.

2. Fiyat – performans değerlendirmesi yapın: Bir sonraki adım, teknolojiyi kullanmak zorunda kalacak öğretmenler de dahil olmak üzere okuldaki tüm karar vericilerin katılımını sağlamaktır. Herkese teknolojinin durumundan, KPI’lardan(hayatımızın her döneminde yeri olan hedeflerin, iş hayatındaki, daha sistematik belirlenmiş, ölçülebilir olan karşılığıdır KPI) ve maliyetinden haberdar olmasını sağlayın. Rakip fiyatlandırma yapılarını tartın ve seçtiğiniz tedarikçi daha ucuzsa, “Neden?” Diye sorun. Ücretsiz seçenekleri reddetme, ancak bunların desteklenmesinin, ağır kurulum ve / veya bakım ücretlerinin belirtilmesinin pahalı olabileceğini veya çok temel işlevsellik sağladığını unutmayın. İyi bir satıcı yerleştirmeyi destekleyecek hatta yönetecektir.

3. Yeni teknolojiyi kullanacak kişileri eğitin: Teknoloji iyi değilse kimse nasıl kullanılacağını bilmiyordur. Anahtarı eğitimdir ve genellikle satıcı tarafından verildiğinde en etkilidir. Eğitim oturumları ilgi çekici, pratik, hedef odaklı olmalı ve kullanıcıya temel faydaları açıkça belirtmelidir. Ayrıca, okulunuzda faaliyet gösteren temel bir kullanıcı standardı oluşturmalısınız.

4. Yaygınlaştırın: Bu, ivmeyi korumak ve kullanıcıların bilgi erozyonunu en aza indirmek için eğitim hafızada hala taze iken gerçekleşmelidir. Kesin bir tarih belirleyin ve buna bağlı kalın. Tüm süreç, eğer mümkünse tüm kullanıcılarla aynı anda yapılmalıdır. Yeni teknoloji uygulandığında, eski çatışan araçlar göz ardı edilmelidir.

5. Bakım ve onarıma devam edin: Hiçbir teknoloji tamamen güvenilir değildir ve öğretmenler genellikle en yersiz zamanda arızalandığını bilir. Kullanıcıların satıcıdan veya stajyer BT(Bilgi Teknolojileri) departmanınızdan teknik destek için kiminle iletişim kuracaklarını bildiklerinden emin olun. Ayrıca onlara temas ve tahmini cevap süreleri hakkında bildirimde bulunmakta fayda var. BT stajyere emanet edildiyse, yazılımı güncel tuttuklarından ve yeni ürün güncellemeleri hakkında bilgi edinmenin yanı sıra yeterliliğini korumak için düzenli eğitim aldıklarından emin olun.

Kaynak için tıklayınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir