Testmoz ile Online Test Oluşturma

Testmoz ile Online Test Oluşturma

Testmoz, online test oluşturma aracıdır. Bu testler geleneksel yazılı sınavların web üzerinde uyarlanmış halidir. Testmoz; çoktan seçmeli, doğru yanlış, boşluk doldurma ve çoktan cevaplı sorular hazırlanmanıza olanak sağlamaktadır. Teste giren kullanıcılar (öğrenciler) ve test yöneticileri (öğretmenler) teste kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Test yöneticileri hazırlamış oldukları sınavı paylaşılabilir link aracılığı ile tüm kullanıcılara ulaştırabilirler. Test yöneticileri, sınavın başlama bitirme saatini, sınava girecek kişi sayısını ve sınav süresini kendi isteklerine göre ayarlayabilirler.

Testmoz Nasıl Kullanılır?

Testmoz, web uygulamasında ücretsiz sınav oluşturmak için test yöneticisi, sistem üzerinde test adı ve şifresi oluşturur, teste giren kullanıcılar için de şifre verilir. Kullanıcı girişleri oluşturulurken yönetici, sınav bitiminde öğrencilerin görmek istediği bilgileri (ad, soyad vs.) seçebilir ve bunlara yer verebilir.
Testi oluşturan sorular, teste giren kullanıcıların karşısına rastgele çıkabilir. Bu web uygulamasında testi oluşturan her sorunun bir değeri vardır. Teste giren kullanıcılar internet üzerinden bu soruları cevaplandırarak testi gönder butonuna basar. Test tamamlandıktan sonra öğrenciler testin yüzdelerini, hangi soruyu doğru cevaplandırdığını ve doğru cevaba ilişkin bilgileri sorunun yanında görebilirler. Bu web uygulaması, test yöneticisi için testin bir raporunu oluşturur. Başlangıç ve sınav süresi, puanlar, notlar, yüzde doğru oranları vb. excel belgesinde tablo olarak listelenir. Testin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır.

Avantajları
  • Kullanıcılar (öğrenciler) sınav bitiminde alınan puana, sınav özetine, doğru ve yanlış yapılan sorulara, doğru yanıta ilişkin bilgilere ulaşabilir ve anında geribildirim alabilirler.
  • Çoktan seçmeli, doğru yanlış, boşluk doldurma ve çoktan cevaplı sorular gibi çeşitli soru türlerinde testler oluşturulmasını sağlamaktadır.
  • Hazırlanan testlerin kaydedilerek soru havuzuna aktarılması testlerin tekrar kullanılmasına olanak sağlamaktadır.
  • Test yöneticisi açısından testi oluşturma ve test bitimindeki süreci sistematik biçimde yürütmesine yardımcı olmaktadır.
Dezavantajları

Bu web uygulamasının sınırlılıkları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Öncelikle testi oluşturmak için test yöneticisinin ve teste erişebilmek için kullanıcıların internet erişimi bulunmalıdır.
  • Teste katılan kullanıcıların, kullanıcı girişine ilişkin bilgileri bulunmamaktadır. (Herhangi biri kullanıcı adına giriş yapabilir.)
  • Testi oluşturan sorular başka bir uygulamada, test üzerinde herhangi bir düzenleme yapılamadığından/seçilemediğinden kullanılamamaktadır.
  • Teste resim, video ya da farklı bir araç eklemlemede sınırlılıklar bulunmaktadır.
  • Testler genellikle ezbere dayalı bilgileri ölçmektedir. Yani daha çok bilme ve kavrama düzeyi bilgileri ölçtüğünden teste giren kullanıcıların üst düzey becerilerini ölçmede sınırlı kalmaktadır.

Tesrmoz web sitesine erişmek için tıklayınız.

Diğer web 2.0 araçlarına ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir