Yazı Yazmanın 7 Faydası

Yazı Yazmanın 7 Faydası

Yazı insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar kendilerini ifade etmek ve düşüncelerinin kalıcılığını sağlamak için yüzyıllardır yazı yazmayı tercih etmektedirler. Bu kadar önemli olan icadın 7 faydası aşağıda verilmiştir.

1.Stresi Azaltır

Yazı yazarak bireyler; dışa vuramadıkları duygularını yazarak rahatlamaktadırlar. Yaşadığı olumsuzlukları, kolay ifade edemediklerini, duygusal olarak kötü durumlarını yazı yazarak daha az hasarla atlatabilmektedirler. Bu nedenle stresi ve stresten kaynaklanan diğer rahatsızlıklarda azalmalar görülmektedir.

2. Düşünme hızını artırır

Yazı yazmak beyin fonksiyonlarımızın daha hızlı çalışmasına ve geç yaşlanmasına neden olmaktadır. Yazı yazarken sürekli düşünmekteyiz. Cümlelerin toparlanması, uygun kelimelerin seçilmesi vb. beyin fonksiyonlarımızı çalıştırmakta ve hızlı düşünmemizi saplamaktadır.

3.Kelime haznesini artırır

Yazdıkça yeni kelimeler kullanma arayışına gireriz. Kullandığımız kelimeler bir süre sonra yetmemeye başlar. Farklı konularda farklı kelimeler kullanmayı alışkanlık haline getirir ve yeni kelimeler öğrendikçe mutlu olursunuz.

4.Öğrenmeyi kolaylaştırır

Yazı yazarken beyin sürekli çalıştığı için gelen bilgilerinde hafızaya atılması daha kolay olmaktadır. Ayrıca yeni gelen bilgileri beyinde uygun şemaya yerleştirmesi de daha hızlı gerçekleştirilmektedir. İnsanlar yazdıkça yeni şeyler öğrenir ve farklı açılardan bakabilme yeteneği kazanırlar. Araştırmalara göre yazmak bilgiyi daha iyi öğrenmemizi sağlamaktadır. Yazarken elinizden sinyaller beyninize iletiliyor ve bu da motor hafıza oluşturulmasını sağlıyor.

5.Rahat İletişim Kurmayı Sağlar

Konuşmanın aksine yazarken, aklınızdan geçenleri tarif edebilmek için hangi kelimenin yazınıza uygun olacağını nasıl ifadeler kullanacağınıza dair arayışlar içine giriyorsunuz. Bu size kendinizi daha iyi ifade edebilmek için fırsat oluşturmakta ve ifade yeteneğinizi geliştirmektedir. Sürekli yeni kelimeler kullanmak istersiniz. Farklı konularda farklı kelimeler kullanmayı alışkanlık haline getirir ve konuşurken daha düzgün cümleler kurarsınız. Bu sayede iletişime girdiğiniz insanların dikkatini çekersiniz ve insanlar sizinle iletişime geçmeyi ister.

6.Odaklanmayı kolaylaştırır

Bir konu üzerine sürekli yazmak araştırmayı ve odaklanmayı gerektirir. Bu odaklanma sayesinde de bireyler yaza yaza o konu hakkında uzmanlık geliştirirler. Ayrıca odak bir konu üzerinde olduğunda bazı angarya işlerle uğraşılmaz ve konu üzerinde derinlemesine bilgi sahibi olursunuz.

7.Karar Almayı Kolaylaştırır

Yazarken sürekli cümleyi nasıl toparlasam, nasıl daha iyi anlatırım, hangi kelimeyi kullanmak daha iyi olur vb. bazı kararlar alırız. Bu karar alma süreci zamanla hızlanmaya başlar ve doğal olarak hayatımıza da yansıtmaya başlarız. Ayrıca birey yazdıkça beyin daha çok çalışır ve daha çok şey düşünürüz. Bir zaman sonra düşünme ve karar verme süreçlerimiz kısalmaya başlar.

Kaynakça
https://www.shufflepost.com/2018/09/13/yazi-yazmanin-12-faydasi/
http://kafanrahat.com/neden/yazi-yazmanin-7-sasirtici-faydasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir