Akıllı Gözlük: ” Vaunt “

Akıllı Gözlük: ” Vaunt “

İntel’in tasarladığı sıradan bir gözlüğe benzer bir tasarımı olan vaunt akıllı gözlük modelidir. Diğer akıllı gözlüklerden bir farkı ise kamerası olmamasıdır. 50 gr ağırlığında camları numaralı ve numarasız şekilde kullanabiliyor.

Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız.
Akıllı Gözlük Vaunt’ un Özellikleri Nelerdir?

Gözlüğün içerisinde ivme ölçer, işlemci, lazer, bluetooth çipi ve pusula bulunuyor. Kullanılan lazer düşük bir düzeyde güç üretiyor ve görselleri 400*150 boyutunda gözümüze yansıtabiliyor. Akıllı telefonlarla (android ve ios) bluetooth üzerinden haberleşme olanağı tanıyor ve kafa hareketleriyle kontrol edilebiliyor. Gösterilen görsellerde bize arkadaşlarımızın doğum gününü hatırlatabiliyor ve bildirimler gösterilebiliyor. Sesli komutlar, kafa hareketleri, yapay zeka teknolojileri ve lazerler sayesinde kolay bir şekilde kontrol edilebiliyor. Diğer akıllı gözlüklerde ise kontroller dokunma ve kamerayla oluyor.

Sıradan bir gözlüğe benzeyen vaunt üzerinde herhangi bir ekran barındırmıyor ve görüntüyü retinaya aktaran bir lazer sistemi kullanıyor. Düşük güçlü lazeri gözümüze yansıttığı için görüntü sürekli odak noktamızda kalıyor. Bu sayede yansıtılan görsellere odaklanmak kolay bir şekilde sağlanıyor. Birkaç yeni özellik eklenmesi de planlanıyor. Bunlar mikrofon ekipmanı, siri ve Google asistan gibi asistanlarla iletişim kurulması hedefleniyor. Az enerji tüketmesi ve 18 saat pil süresi olması da akıllı gözlüğün özelliklerindendir. Günlük kullanıma uygun şekilde tasarlanan bu akıllı gözlük teknoloji yokmuş gibi dışarıdan görünmektedir. Oluşan görüntü ve tüm bilgiler göz retinasına yansıtılacaktır.

2018’de yapılan haberlere ve araştırmalara göre akıllı gözlük vaunt, Tayvan merkezli Quanta Computer tarafından üretilecek. Sıradan bir gözlüğe benzeyen vaunt yapılan araştırmalara göre başarılı olabileceğinin sinyalleri veriliyor olarak geçse de 2020 yılında gözlüğe dair çok fazla haber yok. Sade bir tasarımın izlenmesi, düşük güçlü lazer kullanımı ve telefonlarımıza gelen bildirimleri direk gözlüğümüzde görmemiz açısından birçok olumlu özelliği olmakla beraber diğer özelliklerin eklenmemiş olması ve 2 yıl geçmesine rağmen haberlerinin olmaması olumsuz özelliklerindendir. Diğer taraftan “Google Glass” kullanıcı tabanını genişletip kuramsal müşterilere odaklanmaktadır. Buna göre akıllı gözlük vaunt kişileştirme ve özellikleri artırılarak sade tasarımıyla ön plana çıkabilir. Akıllı Gözlük Vaunt’ un piyasaya nasıl çıkacağı ise belirsizliğini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir