Blippar AR Tarayıcısı

Blippar AR Tarayıcısı

Artırılmış gerçeklik son dönemin en popüler teknolojiler arasında gelmektedir. Artırılmış gerçeklik; günlük yaşamımızdaki çevrenin ve nesnelerin, bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik, animasyon ve GPS gibi verileri üreterek bizlere ulaşmasını sağlayan dolaylı fiziksel ortam görünümüdür. Daha açık ve net olmak gerekirse gerçek olan nesnelerin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır.

“Artırılmış Gerçeklik” kategorisine ulaşmak için tıklayınız.

Blippar uygulaması, kullanıcıların akıllı telefon kameraları aracılığıyla metin, müzik, oyunlar ve dijital grafiklerle zenginleştirilmiş gerçek dünya nesnelerine bakmalarını sağlar. İlk artırılmış gerçeklik dijital reklam platformunu oluşturdu. Blippar uygulaması aracılığıyla görülebilen markalı artırılmış gerçeklik ‘deneyimlerine’ odaklandı.

Artırılmış gerçeklik ve yapay zekânın birleştirilmesiyle Blippar dünyada ki çok şeyi görmenizi ve kalıcı öğrenmenizi sağlıyor. Blippar uygulamasıyla öğrenmek istediklerinizin kilidini açın tarayın ve neler öğrenebileceğinizi görün. Günlük hayatınız da dolaşırken bir ünlü gördünüz kim olduğunu çıkaramıyorsanız, bir logo hakkında öğrenmek istedikleriniz ya da gördüğünüz bir hayvan hakkında bilgi almak istiyorsanız Blippar tarayıcısıyla hemen halledebilirsiniz. Bu uygulamayla nesneleri taramak çok kolay uygulamayı indirdikten sonra taramak istediğiniz nesneye basılı tutarak hakkında neler öğrenebileceğinizi görün. Bu uygulamayla insan yüzünü, hayvanları, arabaları, kent simgelerini, çiçekleri, cansız nesneleri ve meyveleri taratabilirsiniz. Sadece bir alan üzerinde yoğunlaşmamış olan bu uygulama sayesinde öğrenmeleriniz kısıtlanmayacak her şey hakkında fikriniz bilginiz olabilecek.

“Yapay Zeka” kategorisine ulaşmak için tıklayınız.
Blippar AR Tarayıcısı’nın Yüz Tanıma Özelliği Bulunur Mu?

Türkiye de bu uygulamayı kullanan MediaCat, Milliyet, Ülker ve Renault’un kullandığı kampanyalar büyük ilgi görmüştü. Artırılmış gerçeklik uygulaması olan bu uygulamaya yüz tanıma özelliğini de dahil etti. Bu özellik sayesinde bilgi almak istediğiniz bir kişinin yüzünü taratmanız yeterli olacak. Fakat kişisel gizliliğin korunması kapsamın da taratmak istediğiniz kişinin bu uygulama içerisin de kendi profilini oluşturmuş olması gerekiyor. Profilini oluşturan kişiler Blippar uygulamasıyla blipp lenebilecek. Bu tanıtmalar yüz yüze görüşme şeklinde olabileceği gibi bir fotoğraf ya da videodan da taratma olabilecek. Bu uygulama şu anda 70 bin ünlü kişini yüzünün uygulamadan bilgi alınabileceğini söylüyor.

Blippar AR Tarayıcısı’ nı indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir