Nöropsikiyatri Nedir? Alt Dalları Nelerdir?

Nöropsikiyatri Nedir? Alt Dalları Nelerdir?

Nöropsikiyatri, insanların davranışlarını ve beyinlerinin işlevleri arasındaki ilişkileri inceleyen ve davranış bozukluklarının sebeplerini araştıran bir tıp alanıdır. Genel manada nöropsikiyatri ile nöroloji ve beyin cerrahisi kliniklerinde takip edilen beyin tümörleri, epilepsi, doğuştan gelen beyinsel rahatsızlıklara, gelişimsel bozuklukların sebebinin saptanması ve tedavisi ile ilgilenir.

Ruhsal belirtiler ile hastaneye başvuru yapan hastalarda genelde ruhsal bir sebep arama ve çözüme kavuşturma işlemini yapan dala nöropsikiyatri denir. Örneğin; bir çocuğun saldırgan tutumları için hastaneye götürüldüğünde nöropsikiyatri, bu saldırgan tutumların sebeplerini araştırır. Bu çocuk neden saldırgan tutumlar sergiliyor? Beyinde bir problem mi yatıyor? gibi sorular sorarak çocuktaki problem aranır. Eskiden hastanın problemini bulmak için testler yapılırdı. Şimdi ise kullanılan teknolojiler sayesinde problem çok kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Nöropsikiyatrinin ilgilendiği diğer problemler migren, öfke patlamaları, dikkatsizlik vb. problemlerdir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek üzerinde açıklayacak olursak; Bir uyuşturucu bağımlısı hastaneye geldiğinde o hastanın neden bu kadar uyuşturucuyu istediğini ve uyuşturucunun vücuda etkisini tespit etme görevini nöropsikiyatri bilim dalı üstlenir. Bağımlılık: Bir bireyin bir maddeye psikolojik ve vücut olarak takıntılı hale gelmesidir. Eğer birey maddeyi alamazsa psikolojik ve vücut olarak yoksunluk çekmektedir.

Türk Nöropsikiyatri Derneği’ne ulaşmak için tıklayınız.

 

Nöropsikiyatri’ nin Alt Dalları
  1. Duygusal bozukluklar: Bu duruma depresyon örnek verilebilir.
  2. Anksiyete bozuklukları: Günlük yaşamda sürekli huzursuz olan ve gün içerisinde hiçbir iş yapmak istemeyen kişiler örnek verilebilir.
  3. Kişilik bozuklukları: Birey sağlıksız düşüncelerle kötü davranışlar sergileyip çevreye uyum sağlamak istemez. Bu durum sonucunda ise bireyin sosyal hayatı tamamen yok olabilir.
  4. Psikotik bozukluk (şizofreni vb.): Bireyin gerçek dünya ile hayal dünyasının karıştığı durumdur yani birey hayal dünyası ile gerçek dünya arasındaki ayrımı yapamayabilir.
  5. Yeme Bozuklukları: Bireyin yemekle ilgili düşüncelerinin ona ciddi derecede zarar vermesi ile ortaya çıkan durumdur. Beden imgesindeki bozukluklardan kaynaklı Anoreksiya nervoza , Bulimiya nervoza rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişinin zihninde kilo verme arzusu yatmaktadır.
  6. Madde bağımlılıkları (uyuşturucu vb.) : Bir maddeye bağlı hissetme ve o maddenin kullanılmadığı durumlarda o bireyi huzursuz hissettirmesine bağımlılık denir.
“Kitap” kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir