Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Kullanımı İçin 6 İlke

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Kullanımı İçin 6 İlke

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, gerçek nesnelerin üzerine sanal nesnelerin yerleştirilmesi ile bilgi zenginliği sağlayan teknolojidir. Gerçek dünyadaki fiziksel ortamı çeşitli teknolojiler (telefon, tablet, sanal gözlük vb.) aracılığı ile bir görsel veya metin üzerinden kişilere detaylı bilgi sunmasıdır. Kullanıldığı uygulamalara, nesnelere dinamiklik ve gerçekçi hissi kazandıran bu teknolojinin kullanımında dikkat etmemiz gereken yerler bulunmaktadır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanımı için belirlenen 6 ilke şu şekilde sıralanabilir:

  1. Artırılmış gerçeklik (AG) uygulamamız için kullanacağımız cihazın yeterli donanım özellikleri bulunmaması bazı kısıtlamalara yok açmaktadır. Bu özelliklerden birkaçı şu şekilde sıralayabiliriz: Bellek, grafik gücü, işlemci olanağı, internet olanağı vb. unsurlar cihazımızda yeterli durumda olmalıdır.
  2. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının çevre koşullarında etkilendiği unutulmamalıdır. Ortamda bulunan ışık, gürültü gibi unsurlar AG uygulamasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
  3. AG kullanılan programların yazılım hatası, teknolojik üründen kaynaklı hatalar olabilir.
  4. Uygulama anında cihazın tepkileri geç algılaması, zaman kısıtlamaları uygulamanın tam verimli çalışmasını engelleyebilir.
  5. AG uygulamalarını kullanan kişilerin kullanılacak teknolojik aletin (HoloLens, Google Glass vb.) kullanımı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.
  6. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin çeşitli kullanım amacı bulunmaktadır. Bunlar; Yansıtma tabanlı AG, Tanıma tabanlı AG,  Konum tabanlı AG, Çoklu ortam Tabanlı AG vb. çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bizim amacımıza hizmet eden uygulama çeşidinin belirlemek ve bu doğrultuda uygulamamızı oluşturmamız gerekmektedir.
Artırılmış Gerçeklik kategorisindeki içerikler için tıklayınız. Teknolojisi kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir