Çocuğunuza Sınır Koyma (Robert J. Mackenzie)

Çocuğunuza Sınır Koyma (Robert J. Mackenzie)

Çocuğunuza Sınır Koyma kitabı Robert J. MACKENZİE tarafından yazılmış olan kitap çocuk gelişimi kategorisinde satışa sunulmuştur. MACKENZİE çocuk psikoloğu ve aile terapistidir. Otuz yılı aşkın bir süredir edindiği deneyimler sayesinde çocukların öğrenim ve davranış sorunlarının düzelmesi üzerine ailelere ve öğretmenlere yardım etmektedir.

Kitap ebeveynler ve çocuklarla daha iyi iletişim kurmak isteyen herkes tarafından okunabilir. Çocukların sergilediği istenmedik davranışları sona erdirmek için kullanılan yöntemler ve koyacağınız kuralların net ve kararlı bir şekilde öğretilmesinde size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yazar azarlamalar, tehditler, nasihatler, ikna ve ceza yöntemlerini bırakacağınızı vaat etmektedir.

Okuyacağınız yöntemler çocukların gelişimine uygun, açık ve sistemlidir. Yazar kendi meslek hayatında danışmanlık verdiği aileler ve çocuklarının yaşadıklarını örnek vererek farklı yaş gruplarında yaşanan olaylarda uygulanması gereken yöntemleri açıklamıştır.

Çocuklara bir kural ve beklentiyi öğretilmek için kullanılan süreye sınır koyma denir. Ebeveynlerin tümü farklı şekillerde bunu yapar. Bazı ebeveynler cezalar vererek, bazıları yumuşak yöntemler kullanarak, bazıları da her iki yöntem arasında gidip gelerek çocukları ikna etmeye çalışır. Yöntem ne olursa olsun mesajlar sözel ve davranışsal olarak vermektedir. Kitap vermeniz gereken sözel ve davranışsal mesajların nasıl olması gerektiğini anlatmaktadır.

Bölümler

Kitap bozuk iletişim şeklini aile dansı olarak tanımlamıştır. Aile dansı ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan her sorunda tekrarlayan döngüdür. Bu döngüye son verebilmeniz veya akışını tamamıyla değiştirmek için yazılmış kitap; 14 bölümden oluşmaktadır. 14 bölümde öğrenecekleriniz; yanlış giden şeyleri ilk dört bölümde fark etmek. 5 ile 9. Bölüm arasında beceri geliştirmek.

10. bölümde öğrendiklerinizi ergen çocuklara uygulayabilmek. 11. bölümde hiperaktif çocuklara doğru yaklaşım geliştirmek. 12. ve 13. bölümler ev işi ve ödevleri yaptırmak. 14. Bölümde çocuğun gösterebileceği direnişi kırabilmek. Her bölümün sonunda ebeveynler için çalışma grubu soruları ve alıştırmalar vardır. Bunlar düşünmeniz ve konuya hâkim olabilmeniz için size yardımcı olmak için hazırlanmış.

Sonuç

Son olarak Çocuğunuza Sınır Koyma kitabı sayesinde binlerce ebeveyn ve öğretmen, çocuklarla daha iyi iletişim kurduğunu belirtmiştir. Sizde çocuklarla olan iletişiminizi geliştirmek isterseniz bu kitabı okuyabilirsiniz. Kitabı sadece okumanız yeterli olmayacaktır. Öğrendiklerinizi uygulamanız gerekmektedir.

Kitap tanıtımları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir