Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları – En İyi 10

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları – En İyi 10

Artırılmış gerçeklik uygulamaları , gerçek nesnelerin üzerine entegre edilmesi ile bilgi zenginliği sağlayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin kullanım alanı çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bunlar; askeri, eğitim, pazarlama vb. sektörlerde karşımıza çıkmaktadır. Artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanmak istediğimiz durumda bizlerin önüne farklı uygulamalar çıkmaktadır. En çok kullanılan 10 artırılmış gerçeklik uygulamasını inceleyelim.

1.Ikea Plus

Eşya almak isteyenler için Ikea tarafından kullanılan bu uygulama ile müşteriler seçmiş olduğu mobilyanın evinde nasıl bir konumda ve renk uyumuna yönelik denemeler yaparak zevklerine en uygun mobilyayı almasını sağlamaktadır.

2. AR GPS Compass Map 3D

Bu ygulamada 2 harita bulunmaktadır.  İlk haritada 3 boyutlu model olarak yönünüzü göstermektedir. İkinci bir haritada da GPS konumunuzu takip etmenizi sağlamaktadır.

3. Pokemon Go

Bu uygulama artırılmış gerçeklik uygulamalarının ilk kullanılmaya başlandığı programlardandır.

 

4. Google Translate

Google’ın yabancı dil kelimelerin anında fotoğraf çekilmesi ile çeviri yapmasının sağlayan bir uygulamadır.  Hızlı ve güvenli veri çevirmemizi sağlayan bu program yabancı dilleri fotoğraf çekimi ile saniyede istediğiniz dile çevirmektedir.

5. Lumyer

Çekmiş olduğunuz fotoğraflara eklemek istediğiniz efekt, animasyon eklemenize fayda sağlayan bir uygulamadır.  Telefon uygulaması bulunan bu program Instagramda  bulunan filtre uygulamaları benzelik göstermektedir. Bu programın göz renk değiştime özelliği ile diğer uygulamalra göre önde olduğu söylenebilir.

6. Night Sky

Kullanıcılara uzayda bulunan  yıldızlar ve uzay cisimleri hakkında bilgi almalarını sağlayan bir uygulamadır. Tek yapılması gereken gökyüzünün cihazınız ile algılatmaktır.

7. AR MeasureKit

Elinizde herhangi bir ölçüm aleti olmadan ölçüm yapmanızı sağlayan bir uygulamadır.

8. Human Anatomy Atlas 2018

İnsan vücudunun parçalarını derinlemesine görmemizi sağlayan bir uygulamadır.

 

9. ROAR

Besinleri algılayan ve bunların besin değerleri hakkında bilgi veren bir uygulamadır. Bu uygulama; fiyatlar, besin değerleri, malzemeler, değerlendirmeler hakkında bilgi almanızı sağlar.

10. Blippar

Nesnelerin ve mekânları tarayarak bilgi elde etmenizi sağlayan bir uygulamadır.

Artırılmış Gerçeklik kategorisindeki içerikler için tıklayınız. Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir