Gravity Sketch Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gravity Sketch Nedir? Nasıl Kullanılır?

Royal Collageof Art üniversitesindeki öğrenciler tarafından geliştirilen Gravity Sketch ile çizim tasarım işleri ile uğraşan kişilerin iki boyutlu platformlar üzerinde oluşturdukları çizimleri, projeleri sanal bir ortamda üç boyutlu olarak oluşturmaya olanak sağlıyor. Üniversitede çalışmalarını sürdüren bu öğrenciler projenin başından sonuna kadar tasarımcıdan üreticiye kadar birçok kişiden fikirler alınmıştır. Kâğıtlar üzerinde proje son halini alana kadar ürün oluşturulmamıştır.

Gravity Sketch, aslında tasarımcının oluşturmuş olduğu bir çizim ile bu çizimden ürün oluşturma aşamasında gerçekleşen süreyi kısaltarak aslında hem çizim hem tasarım, hem üç boyutlu görünüm gibi işlevleri bir arada ve kısa süre içerisinde oluşturmaya olanak sağlıyor. Bu sayede ürün ile uğraşmadan arta kalan zaman da tasarımcı ürün tasarımına daha fazla odaklanma imkânı sunacaktır. Bu özellikler ile birlikte tüm tasarım süreçlerinin üç boyutlu olarak tek bir ortam üstünden ve kesintisiz olarak yönetilmesi tasarımcıların işini bir hayli kolaylaştıracağa benziyor.

Günümüzde tasarımcıların kullandıkları birçok çizim ve tasarım programı bu çizimleri bizlere üç boyutlu olarak gösterebilmektedir. Fakat Gravity Sketch bize bu programlardan farklı olarak çizimleri üç boyutlu olarak çizme imkânı sağlıyor. Yani oluşturulacak tasarım aslında oluşturulan ilk aşamadan itibaren üç boyutlu olarak oluşturuluyor.

“Gravity Sketch” platformuna ulaşmak için tıklayınız.
Gravity Sketch Nasıl Kullanılır?

Bu ürün çizim yapmayı sağlayan bir kızıl ötesi kalem, bu kalemle çizim yapılan bir Gravity Sketch ve çizimi üç boyutlu olarak yansıtabilmek için Laster Technologiesin geliştirdiği bir AR gözlüğünden oluşmaktadır.

Bu arttırılmış gerçeklik tableti kullanıcıların çizimlerini daha iyi yapabilmeleri için kılavuz çizgileri ile donatılmıştır.  Kızıl ötesi kalemle yapılan bu çizimler bu özel tabletin içinde yer alan arduino yongası ve Unity 3D yazılımı ile kontrol edilip işleniyor. Ayrıca işlenen bu görüntüler üç boyutlu olarak aktarılıyor. Kullanıcılar aktarılan bu görüntüleri özel olarak geliştirilen arttırılmış gerçeklik gözlüğü ile görebiliyorlar.

Tablet üzerinde bulunan tuşlar ile çizim için derinlik ayarı, yön ayarı gibi ayarların yapılması sağlanıyor. Bu çizimler diğer kullanıcılar tarafından diğer gözlükler ile de görüntülenebiliyor ve diğer kullanıcıların fikirleri eklemeleri rahatlıkla yapılabiliyor.

3 boyutlu çizim yapabileceğiniz “Blender” programı hakkında bilgi için tıklayınız. “Artırılmış Gerçeklik” kategorisine ulaşmak için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir