MBlock Nedir? Kimler Nasıl Kullanabilir?

MBlock Nedir? Kimler Nasıl Kullanabilir?

MBlock, aslında bir blok tabanlı kodlama ortamıdır. Çalışma mantığı aynı Scratch gibidir. Sürükle bırak yöntemi ile kod bloklarını yan yana, alt alta, iç içe yerleştirerek büyük kod blokları oluşturup bu kod blokları ile karakteri istediğimiz gibi hareket ettirebiliyorduk. MBlock’un Scratch tan farkı ise bu oluşturulan kod bloklarını robot kitlerine göndererek somut bir şekilde robotun hareket etmesini sağlamaktır.

MBlock, aslında Makeblock firmasının geliştirmiş olduğu robotları kodlayıp çalıştırmak için üretilmiş bir yazılımdır. Fakat daha sonradan arduino projelerinde kullanılmaya başlandı. Bu sayede arduino projelerini yapmak kolaylaştı, karmaşık arduino kütüphaneleri yerine kod blokları ile kolay bir şekilde programlama yapılmaya başlandı.

Kimler MBlock Kullanabilir?

Bu yazılım blok tabanlı olduğu için her yaştan kullanıcıya oldukça kolaylık sağlamaktadır. Küçük yaştaki çocukların kodlama ve algoritma mantığının gelişmesine çok büyük faydaları olduğu bir gerçek fakat kullanıcılar, hele ki küçük yaştaki kullanıcılar bu kodlamaların sonucunu somut bir şekilde görerek yaptıkları için diğer algoritma mantığını öğretmeyi amaçlayan yazılımlardan bayağı bir önde görünüyor.

“Robotik kodlama nedir? Çocuklar için robotik kodlama kitleri nelerdir? ” içeriği için tıklayınız. “Çocuklar İçin Kodlama Araçları – En İyi 10” içeriği için tıklayınız.
MBlock’u Nasıl İndirebilirim?

MBlock’ un 2 farklı sürümü yer almaktadır. Bunlardan ilki ve hala kullanılmakta olan MBlock 3 ve diğeri ise hala geliştirme aşamasında olan MBlock 5 Beta sürümüdür.

MBlocku bilgisayarımıza indirebilmek için kendi “https://www.mblock.cc/en-us/” sitesine giriş yapıyoruz. Burada bize tarayıcıdan çalıştırmak veya uygulama olarak indirmek için seçenekler sunuyor. Tarayıcı üzerinden her iki sürüm için kodlama yapılabiliyor fakat MBlock 3’te Adobe Flash istiyor bizden. Bu nedenle maalesef birçok cihazda çalışmayacak olması biraz üzücü.

Mblock 5 ise HTML 5’in gerektirdiği gibi herhangi bir ek programa gerek kalmadan tıklanıldığı gibi hemen çalışıyor.

Bu uygulama bizlere iki farklı çalışma ortamı sağlamaktadır. Bu çalışmalardan biri interaktif uygulama diğeri ise çevrim dışı uygulamadır.

Yazılımı çalıştırdıktan sonra etkileşim içerisinde olduğumuz kodları oluşturduğumuz kısım interaktif kısımdır. Bu mod da bir sahne sahnenin içerisinde bir panda karakteri ve birçok farklı karakter de vardır. Bu karakter oluşturduğumuz kod bloklarına göre hareket etmektedir.

Diğer çevrimdışı mod da ise yazdığımız kod bloklarını arduinonun belleğine yüklüyoruz ve artık bilgisayardan bağımızı koparmış oluyoruz.

2 Comments

    1. Merhabalar
      “https://mblock.makeblock.com/en-us/download/” linkten bilgisayarınıza uygun versiyonu indirdikten sonra yükleme adımlarını takip ederek mBlock’u bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
      İyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir