Çocuklar İçin Kodlama Araçları – En İyi 10

Çocuklar İçin Kodlama Araçları – En İyi 10

Çocuklar için kodlama araçları ; programlamanın çokça önem kazandığı günümüzde küçük yaşlardaki çocuklarda kodlama ve programlama eğitimine yönelim giderek artmaktadır. Problem çözme ve algoritma mantığını çocuklara öğretmek amacıyla birçok kodlama aracı geliştirilmiştir. Bu yazımızda  10 adet programlama ve algoritma aracını tanıyacağız. İşte çocuklar için kodlama araçları :

1. HackerCan

Algoritma, problem çözme yeteneği, temel bilgisayar bilimleri ve programlama becerilerinin kazanılmasını hedefleyen “Hacker Can” Türkiye’de ilk yerli kodlama ve algoritma yazılımı olmuştur. Talim Terbiye Kurulu tarafından 13 Ocak 2017’de Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde önerilen kaynak olarak gösterilmiştir. Oyun temelli öğrenme modelini temel alan yazılım bir karakter üzerinde tasarlanan görevleri programlama ile tamamlayarak üst bölümlere ve görevlere ulaşmayı sağlamaktadır. Yazılımda toplamda 200 adet bölüm bulunmaktadır.

Oyun Tabanlı Öğrenme Nedir? Başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.
2. Code Org

Çocuklara algoritma ve programlamayı blok tabanlı kodlama ile eğlenceli bir şekilde öğretmeyi hedefleyen online bir sitedir. Dikkat çekmek amacıyla çocukların izlediği çizgi film karakterlerini grafiklerinde kullanan site anasınıfı düzeyinden ortaokul düzeyine kadar olan çocukları hedef almaktadır. Programlamaya başlamak için https://code.org/ sitesine giriş yapmanız yeterli. Online bir platform olduğundan internet olmayan ortamlarda kullanılamamaktadır. Giriş yaptıktan sonra çocuğun yaşına uygun olan kursu seçerek programlama ve algoritma öğrenimine başlayabilirsiniz.

3. Algo Dijital

Algo dijital, tüm çocuklara kodlama ve algoritmik düşünme becerisini eğlenceli oyunlarla öğretmeyi amaçlayan blok tabanlı kodlama sitesidir. Tasarlanan gezegen temaları ve görevler ile çocukların eğlenceli bir şekilde programlama mantığını öğrenmelerini sağlamaktadır. Programlamaya başlamak için https://algodijital.com/ sitesine girmeniz gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra tıpkı bir oyunda olduğu gibi bölümleri tamamlayarak diğer bölüme geçmeye çalışılıyor.

4. ABCya!

ABCya oyun tabanlı öğrenme sağlayan bir platformdur. Yalnızca kodlama uygulamaları için değil diğer disiplinler için de oyun ve etkinlikler bulunmaktadır. Anasınıfı düzeyinden ortaokul düzeyine kadar uygulamaları barındırmaktadır.

5. Scratch

Scratch MIT tarafından geliştirilmiş blok tabanlı kodlama uygulamasıdır. 8-16 yaş arası çocukların kullanımı için tasarlanmıştır. Hazır fonksiyonları içerisinde barındıran program sürükle bırak mantığı ile kullanılmaktadır. Hem online hem de masaüstü kullanımına olanak sağlamaktadır. Scratch ile çocuklar kendi oyunlarını ya da çizgi filmlerini tasarlayabilmektedirler. Kullanıcıya birden fazla dil seçeneği sunmaktadır. Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

6. Cody

Cody çocuklara kodlamanın temeli olan algoritma oluşturma becerisi kazandırmaya yönelik hazırlanmış bir oyundur. Oyunda sağ, sol, yukarı, aşağı gibi yer yön komutları ile karakter Cody sandıkları toplayarak kırmızı bayrağa ulaşması sağlanır. Oyunda süre değişkenine de yer verilmiştir. Algoritmayı en kısa sürede yazmaya ve hedefe ulaşılmaya çalışılmaktadır.

7. Kodable

Anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine algoritma, problem çözme, yer yön kavramlarını çocuğun yaş düzeyine uygun olarak öğretmeyi amaçlayan online bir platformdur. Yukarıda tanıtılan platformlarda olduğu gibi blok tabanlı kodlamayı desteklemektedir. Bunun yanı sıra ilerleyen seviyelerde çocuğa fonksiyon, döngü, değişken kavramlarını öğretmeyi hedeflemektedir.

“21. Yüzyılda Öğrenci Profili” başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

8. CodeMonkey

9 yaş ve altı çocukları hedef alan CodeMonkey adım adım basit ve eğlenceli bir şekilde çocuklara programlamayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Uygulamada baş karakter olan maymunun muzları yemesini sağlayacak yönergeler vererek çocuğun uygun programlamayı yazmasını sağlamaktadır. Online bir platform olan CodeMonkey ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Uygulamanın içerisinde toplam 70 bölüm bulunmaktadır.

9. Kodu Game Lab

Çocukların kendi bilgisayar oyunlarını oluşturmaları için tasarlanmış blok tabanlı kodlama aracıdır. Masaüstü uygulaması olarak kullanılmaktadır. Online uygulaması bulunmamaktadır. Uygulamanın içerisinde bulunan araçlar ve nesneler ile hayal ettiğiniz oyun ortamını tasarlamanıza olanak sağlamaktadır. Bu uygulama Microsoft tarafından üretilmiştir.

 

10. Code Spark

Anasınıfı öğrencilerini hedef alan online ve blok tabanlı kodlama uygulamasıdır. Çocuklara algoritmik düşünme becerisi ve problem çözme yeteneği kazandırmayı hedeflemektedir. Oyunlaştırılmış arayüzü ile seviyeyi tamamlayan çocuğa yıldız, puan vb. vererek pekiştirmeyi ve sürdürülebilirliği sağlamaktadır. Ücretli bir uygulamadır. Deneme sürümü bulunmaktadır.

Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir