WeDo Nedir? Wedo 1.0 ve Wedo 2.0 Setlerinde Neler Vardır?

WeDo Nedir? Wedo 1.0 ve Wedo 2.0 Setlerinde Neler Vardır?

Wedo : Dünyada ve ülkemizde aktif olarak kullanılan blok tabanlı robotik kodlama aracıdır. Çocukların eğlenerek öğrenmelerine olanak sunmaktadır. Çocukların eğlenerek öğrenmesinin yanı sıra problem çözme, fikir üretme, yaratıcı düşünme, kodlama gibi kazanımlar elde etmektedir. Nitekim bu beceriler 21 yüz yılda öğrecnilerden beklenen yetkinlikler olarak ifade edilebilir. Blok tabanlı olması çocukların daha kolay öğrenmelerine olanak sunmaktadır.

“21. Yüzyılda Öğrenci Profili” başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Wedo’nun uygulamaları sayesinde çocuk günlük yaşamla bağlantı kurarak öğrenme imkânı bulabilmektedir. Örneğin; geri dönüşüm için oluşturulan robot cisimleri, şekilleri ve boyutları gibi fiziksel özelliklerine göre ayırt edebilmektedir. Bu sayede çocuklarda çevre bilinci kazandırılabilir. Wedo 2.0 setleri ile yapılabilen larva tasarımı ile kurbağaların başkalaşımı hakkında bilgi sahibi olabilir.

Ayrıca Wedo’nun setleri son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de yaygınlaşan STEM eğitimlerinde de kullanılmaktadır. Proje tabanlı öğrenmeye olanak sunan bu setlerin içinde bulunan motor, hareket ve algılama sensörleri ile daha fazla ve farklı projeler üretilebilmektedir. Lego Wedo setleriyle yapılabilecek projelere çizgi izleyen robot, sumo güreşçi robotlar, taşıtlar (kara taşıtları, hava taşıtları ve deniz taşıtları), hayvan tasarımları (kurbağa, balık, timsah, kuş vb.) örnekleri verilebilir.

Wedo 1.0 ve Wedo 2.0

Çocukların yaş seviyelerine ve gelişim düzeylerine göre setleri farklılık göstermektedir. Bu setler ile artık anasınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine robotik kodlama dersinde anlatılıp uygulama yaptırılmaktadır. Anasınıfı düzeyinde Basit Makineler seti ile çocuklar çarklı, dişli ve makara sistemlerini, kaldırma kuvvetini, kaldıraç yapısını öğrenebilirler. Basit makineler set görseli Ek 1’de sunulmuştur. İlkokul öğrencileri İnşa seti ile motorlu sistemleri kodlamaya giriş yapmaktadırlar. Ayrıca Basit makineler seti ve diğer setler sayesinde çocukların ince kas motor becerilerini geliştirmektedir. Wedo 1.0 set görseli Ek 2’de sunulmuştur. İlkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrenciler için oluşturulmuş bir başka set Wedo 2.0’dır. Bu set sayesinde çocuklar mühendislik tasarım süreçlerini bilir ve mühendislik tasarım süreçlerini deneyerek amacına uygun robotu tasarlayarak çalıştırabilir. Wedo 2.0 set görseli Ek 3’de sunulmuştur.

 

 

 

 

 

 

Ek 1.  Basit Makineler Seti                                                                                Ek 2. İnşa Seti

Ek 3. Wedo 2.0

Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir