Kalite Kontrol Mühendisi Nedir? Ne Yapar?

Kalite Kontrol Mühendisi Nedir? Ne Yapar?

Kalite Kontrol Mühendisi Nedir?

Kalite mühendisliği, bir ürünün kalitesini ve sürecin kalitesini ölçmek, belirlemek ve düzeltmek amacıyla mühendislik bilimlerinin gerektirdiği işlemler, yöntemler ve teknikler kullanarak planlama ve kontrol etme sistemlerini hazırlar, uygular ve geliştirir. Kalite mühendisliğini ortaya çıkaran kişi DR. MÜH. GENICHI TAGUCHI’dır.

Kalite kontrol mühendisleri bir ürün üretiminde bir yazılım üzerinde bir kamu çalışanı olarak veya bir özel sektörde iş bulabilmektedir. Bir kalite kontrol mühendisi üretim merkezinde üretim standartlarının kontrol edilmesini ve uygulanmasını ürünlerin kimseye zarar vermeyecek ölçüde olduğuna dair test eden ve sonuçlarını belgelemeyi ve geliştirme aşamalarını içeren bir alandır.

İyi bir kalite mühendisinin bilmesi gerekenler ISO 9001 standartlarını bilmesi, 14001,27001,18001,50001 standartları konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. AB uyum yasaları sayesinde ülkemizde de oldukça popüler hale gelmeye başlayan bir bölüm olduğu herkes tarafından bilinmekte diye düşünüyorum. Kalite mühendislerinden 360 kişiye yapılan anket sonucuna göre kalite mühendislikleri aylık ortalama 4040 TL para kazanmaktadırlar.

Kalite Kontrol Mühendisleri Ne Yapar?

Bir kalite mühendisinin yapması gereken şeyler ise

 • kalite konularında kendini müşteri gibi görmek,
 • kalite geliştirme aşamalarını denetlemek,
 • kalite kontrol aşamalarını geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak,
 • ürünü test etmek,
 • ürünü test edecek ölçüm cihazlarını kullanmayı bilmek,
 • ürün standartlarını belirlemek gibi görevleri bulunmaktadır.

Kalite mühendisleri yurtdışında QA-QC bölümü olarak geçmektedir ancak bizim ülkemizde de artık tamamen popüler hale geldiği için üniversitelerde bu bölüm açılmaya başlandı.

Kalite Kontrol Mühendisinin Sahip Olması Gereken Yeterlilikler
 • Kalite mühendisi olmak için liselerin sayısal alanlarından mezun olmak ve yükseköğretim kurumlarından birinde mühendislik fakültesinde bulunan kalite mühendisliği lisans programından mezun olmalıdır.
 • Kalite mühendisleri iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır.
 • Problem çözme becerilerine sahip olmalıdır mesela üründe bir problem tespit ettiğinde problem çözme adımlarını uygulamaya geçirerek problemi çözebilmelidir.
 • Takım çalışmasına uyum sağlayabilecek olmalıdır.
 • Kalite mühendislerinin yaptıkları test sonuçlarının kaydedebilmeleri için bilgisayar teknolojilerine uyum sağlayabilmeli ve veri girişi yapabilmesi gerekmektedir.

Kalite kontrol mesleklerine benzer meslekler merak ediyorsanız ise İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ uzmanlarını önerebilirim. İş sağlığı ve uzmanları, işverenlerin çalışanlarına sunduğu çevreyi yönetmeliğe uygun biçimde denetimler yapabilmelidir.  Yukarıda bahsettiğimiz ISO 9001 yönetim sistemini mutlaka bütün kalite kontrol mühendislerinin bilmesi gerekmektedir. Dünyada en ünlü kalite kontrol sistemi diyebiliriz.

“Teknoloji” kategorisindeki içeriklere ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir