İnternet ve Eğitim : İnterneti Olmayan Öğrenciler İçin 6 Yol

İnternet ve Eğitim : İnterneti Olmayan Öğrenciler İçin 6 Yol

İnternet ve eğitim artık teknoloji ile bütünleşerek ilerlemektedir. Alan ya da ilgi gözetmeksizin internet kullanımı araştırmalara hâkim kılınmıştır. Tabi her bireyin evde internete ulaşma imkânı olmayabilir. Biz bu bireyleri eğitimde dinamik kılmak için ne yapabiliriz. Bunun için öncelikle evde internet erişimi neden önemlidir sorusuna cevap verelim. Dünyamız, günlük iletişim, eğitim ve iş için internet teknolojisine büyük ölçüde güvenmektedir. Zamanla internet erişimi olmayan öğrenciler aşağıdakiler dahil olmak üzere büyük dezavantajlarla karşı karşıya kalacaktır.

Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız.
 • Temel araştırma becerilerinin eksikliği,
 • Ağ becerileri eksikliği,
 • Yüksek lisans derecesini takip etmede yetersizlik veya aşırı zorluluk,
 • Birçok iş için yeterlilik yetersizliği
 • İş arama ve başvuru da zorluluk,

İnternet erişimi olmayan öğrencilerin yaşlandıkça kişisel ve mesleki yaşamlarında karşılaşabilecekleri engellerin yanı sıra, bu konu ülkeyi bir bütün olarak ciddi şekilde etkilemektedir. Teknolojiyi akıcı bir şekilde kullanma yeteneklerinde büyük farklılıklar olan bir nesil genç, ABD’yi uzun vadede yurtdışındaki ülkelerle ilgili olarak az rekabetçi hale getirmektedir.

Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Dünyanın her alanda en zengin ülkeleri arasında olan ABD, internet erişiminin en düşük yüzdelerin birine sahiptir. Ayrıca, internet erişim yüzdesi ABD’den daha yüksek olan ülkelerin %90’ı daha iyi test puanlarına sahiptir. Her yerde öğrencilere internet erişimi sağlayan uzun vadeli girişimleri desteklemenin yanı sıra, evde internet erişimi olmayan öğrencilere ulaşmanın altı yolu vardır.

Girişimcilik kategorisindeki içerikler için tıklayınız.
Evde İnternet Erişimi Olmayan Öğrencileri Desteklemenin 6 Yolu
 • Onları okulda yerleştirin

Öğrencileri daha küçük gruplar halinde çalışmakla eşleştirirken, teknoloji bilgisine sahip öğrencileri bilgisayar kullanımına daha az aşina olan öğrencilerle eşleştirilmelidir. Bilgisayar çalışmasını düzenli olarak sınıf içi etkinliklere dâhil etmek öğrencilerin zamanla bilgi ve becerilerini sürdürmek için hayati önem taşıyan internete tutarlı bir şekilde erişimini sağlar.

 • Ebeveynleri Topluluk Kaynaklarından Yararlanmaya Teşvik Edin

Toplu ortamlarda ücretsiz Wİ-Fİ erişimi ve bilgisayar erişimi olan yerlerin listesini derleyin ve listeyi ebeveynler için uygun hale getirin. Çocuklarına teknolojiye daha fazla maruz kalmalarını sağlamak için gece ve hafta sonları bu noktayı ziyaret etmelerini teşvik edin. Birçok kütüphane, internet ve bilgisayarların nasıl kullanılacağı konusunda sınıflar barındırmaktadır; Bölgenizde yaklaşmakta olan sınıflar mevcut olduğunda ebeveynlere haber verin. Ayrıca, ücretsiz internet sunan kafeleri ve kitapçıları da göz önünde bulundurun.

 • Okul Sırasında veya Sonrasında Bir Teknik Çalışma Salonu Açın

Bilgisayar laboratuvarında öğrencilere (ve velilere!) hafta da bir kez gelip farklı beceriler öğrenmek veya ev ödevleri üzerinde çalışmak için ücretsiz bir saat vermeye başlayın. Soruları cevaplamak ve sorunları gidermek için birisini hazır bulundurun.

İnternet ve Eğitim: İnterneti Olmayan Öğrenciler İçin 6 Yol

 • Öğrencilerin Aileleri İçindeki Kaynakları Tamamlamasını Sağlayın

Öğrencilerin evde erişimi olmayabilir ancak çoğu zaman buna sahip akrabaları vardır. Tasarım ödevleri, kesintili erişimden tam anlamıyla faydalanabilmeleri ve kendilerini mağlup hissetmemelerini sağlayacak şekilde tasarlanmalı.

 • “Normal Bir Şey Olarak Aralıklı Erişme “ Döndürün

Tabi ki çoğu öğrenci internet erişiminin istendiğini bilir ancak yalnıza aralıklı erişimi olanların sosyal parya(dışlanmış-herhangi bir sınıfa tabi olmayan) olmadığına yardımcı olur. Mississippie evlerinin sadece %56’sı erişime sahiptir. Bu tür bir eşitsizlik uzun vadeli bir sorun olsa da, öğrencilere dışlanmış gibi hissetme (zaten sahip olduğundan daha fazlası)duygusuna koyacaktır. İstatistiksel olarak normal bir duruma döndürülmelidir.

 • Proje tabanlı Öğrenmeye Dâhil Edin

Bir evin erişim istememesinin belirli bir nedeni olmadığı sürece, öğrencilerin projeye dayalı öğrenme yoluyla sorunu kendi başlarına çözmeye çalışmalarına yardımcı olun. Hibe önerileri yazmalarını, çeşitli gönüllü ve yardım kuruluşlarına bağışta bulunmalarını isteme veya başka türlü kendi problem çözme becerilerin sahip olmalarını sağlayın.

Kaynak için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir