IPTV (İnternet Protokol Televizyonu) Nedir?

IPTV (İnternet Protokol Televizyonu) Nedir?

IPTV: İnternet Protokolü üzerinden ( TCP / IPV4 – IPV6 ) görüntülerin ve seslerin aktarılmasını sağlayan teknolojiyi ifade etmektedir. Bu gelişmiş ve ileri teknoloji sistemleri sayesinde protokol üzerinden ulaşan video ve ses verileri çözülüp, TV’ nizde oynatılabilmektedir. İnternet Protokol Televizyonu anlamına gelen bu ürün; fiber optik kablo ya da uydu çanağı yardımıyla video akışı almanız anlamına gelmektedir. İnternette Youtube izleme süreci gibi düşünülebilir. Böylelikle televizyondaki programları bilgisayarınızda ya da bilgisayarınızdaki programları televizyonunuzda izleyebilirsiniz. İnternet Protokol Televizyonu sayesinde dünyanın herhangi bir ülkesinde yayınlanan dizileri, programları herhangi bir indirme ya da USB’ ye aktarma olmadan izleyebilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
İnternet Protokol Televizyonu ‘nun özellikleri nelerdir?
  • IPTV, bilginin iki yönlü akışını sağlamaktadır.

Alışılagelmiş televizyon, tek yönlü bir yayın olması nedeniyle kullanıcılar, belirli televizyon programlarını, belirli zaman aralıklarında sadece televizyon üzerinden izlenebiliyor ve izleyen kişinin herhangi bir etkileşimde bulunması mümkün olmuyor.

  • İnternet Protokol Televizyonu’ nda  kullanıcılar istedikleri an, istedikleri yerden, istedikleri cihazı kullanarak istedikleri programları izleyebilmektedir. Yorumlar, beğeniler ve paylaşımlarda bulunabiliyor. Bu durum kullanıcı taleplerine göre programlar üretmeyi de sağlamaktadır.
  • IPTV’ de içeriklerde isteğe bağlılık, herhangi bir indirme işleminin söz konusu olmaması, kontrollü ağ yapısı ve kullanıcıya servis garantisi verilmesi, kablosuz bağlantı olması son olarak İnternet üzerindeki çok sayıda uygulamayı kullanabilmek IPTV’ yi diğer yayınlardan ayıran en önemli özelliklerdendir.
  • İnternet Protokol Televizyonu oldukça basit bir çalışma sistemine sahiptir. Evinizin çatı anteninde, uydu çanağında ya da fiber optik kablo ile gelen yayın sinyallerini TV programlarını almak yerine, internet bağlantısı sayesinde video akışı halinde almanız mümkün. İnternet Protokol Televizyonu için ihtiyacınız olan internet hızı ise 10 ve 100 Mbps arasındadır.
  • İnternet Protokol Televizyonu alırken, tanımadığınız ve bilgi sahibi olmadığınız bir yerden IPTV hizmeti almadan önce deneme bağlantısını kullanmanız hizmet kalitesini anlamanız açısından çok daha faydalı olacaktır. Böylece sunucunun hızını gözlemleyebilir ve olası sorunları görebilirsiniz. Sunucuları Türkiye’ye yakın olan ülkelerin bağlantı hızı daha yüksektir. Bu nedenle Avrupa lokasyonu’ nu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. IPTV tüm dünyada tam olarak tanınmamış olsa da tahmini 2-3 yıl içinde tüm dünyanın aktif bir şekilde İnternet Protokol Televizyonu kullanıcısı olacağı öngörülmektedir.

Kaynakça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir