Nearpod İle İnteraktif Sunumlar

Nearpod İle İnteraktif Sunumlar

Günümüzde teknoloji eğitimin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Teknoloji eğitimde doğru bir şekilde kullanıldığında öğrencilerin kalıcı öğrenmelerini önemli bir düzeyde destekler. Bu süreçte web 2.0 araçlarının önemi de artmaya başlamıştır. Web 2.0 araçlarıyla öğrencilerin daha aktif bir şekilde derse katılımları sağlanabilir. Öğrencilere grup çalışması da yaptırılarak üst düzey düşünme, sorumluluk alma becerilerinin geliştirilmesine olanak tanır. Öğrenciler bireysel öğrenme yöntemiyle kendi hızlarında ilerlemeye devam edebilirler. Öğretmenler de web 2.0 araçlarıyla ölçme ve değerlendirmeyi daha eğlenceli hale getirebilirler. Özellikle son dönemlerde yapılan uzaktan eğitimlerle web 2.0 araçları daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Sizlere bu yazımda web 2.0 araçlarından olan Nearpod’ u anlatacağım.

Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız.
Nearpod Nedir?

Nearpod sunum içerikli bir programdır. Bu uygulama da testlere, notlara, sorulara ve çizimlere yer verebilirsiniz. Bu uygulamayla isterseniz kendi sunumunuzu yükleyerek de interaktif hale getirebilirsiniz. Dersiniz için hazırladığınız içerikleri içe aktararak anketler, sınavlar, eşleşen çiftler etkinlikleri ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Uygulama uzman kişiler tarafından hazırlanmış ücretli, ücretsiz dersleri özelleştirebilme ve öğrencilere bu şekilde de içerikler hazırlama imkânı da sağlıyor. Bu programın tüm cihazlarda senkron bir şekilde kullanılabiliyor. Ders içeriklerinizi hazırlandıktan sonra Nearpod ’un size verdiği kodu öğrencilerle paylaşıyorsunuz. Online olarak hazırladığınız sunuma öğrenciler verilen pin kodunu girerek ulaşabiliyor. Öğrencilerinizin hazırladığınız testlere verdikleri yanıtları da Nearpod ’da size verilen raporda kolayca görebiliyorsunuz.

“Nearpod” ulaşmak için tıklayınız.

Nearpod ‘da oyun tabanlı öğrenme ortamları da oluşturularak öğrencilerin derse olan ilgisi artırılabiliyor. Öğrencilere VR videolar ile sanal gezi de yaptırılabiliyor. 3D animasyonlar da izletilerek derse olan ilgilerini daha fazla artırmak da mümkün. Nearpod’ da teacher ve student olmak üzere iki kısım vardır. Student kısmından öğrenciler pin kodunu girerek eğitime başlayabiliyorlar. Öğretmenler de üye olarak içeriklerini hazırlamaya başlayabiliyorlar. Web 2.0 araçlarından Nearpod ’la zaman ve mekandan bağımsız olarak daha kısa zamanda içeriklerinizi oluşturmak çok kolay. Öğrencilerinizin test sonuçlarını vakit harcamadan anında görüp öğrencilere geri dönüt verebiliyorsunuz. Uygulamayı android ve ios üzerinden indirebilirsiniz. Öğrenciyseniz uygulamayı indirmeden bilgisayar üzerinden kodu girerek derse girebilirsiniz. Ayrıca uygulama EdTech Digest Awards 2012 Best Collaboration Tool Ödülü de almış. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir