Neden Değerler Eğitimi ?

Neden Değerler Eğitimi ?

Toplumları bireyler oluşturmaktadır. Sağlıklı toplum için biyolojik, fizyolojik, psikolojik ve insan ilişkileri açısından sağlıklı bireylere ihtiyacımız vardır. Her insanın özünde sahip olduğu ve gereksinim duyduğu bazı duygular var. Bu duyguları yitirmeden bazı istendik davranışlar eşliğinde çocuklarımızı eğitmek şüphesiz tüm insanlığın ortak arzusudur. Ünlü filozof Platon’un “Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir.” Sözlerinin ışığında çocuklarımızın sahip olduğu ruhtaki potansiyel güzellikleri değerler eğitimi yardımıyla geliştirebileceğimizi düşünüyorum.

Eğitim Okulda Başlamaz

Yapılan araştırmalar bebeğin anne karnında iken öğrenmeye başladığını göstermektedir. Dolayısıyla değerler eğitimi sanılanın aksine okulda değil, anne karnında iken başlar. M.E.B. ‘ in yayınladığı Değerler Eğitimi Yönergesi  ne göre yirmi altı değeri çocuklarımıza kazandırmak istiyoruz. Bu değerleri insancıl duygular ve bazı istendik davranışlar oluşturmaktadır.

Değerlerimiz; sevgi, saygı, sorumluluk, hoşgörü, adil olma,  öz güven, duygudaşlık, liderlik, nazik olmak, yardımlaşma, iyilik yapmak, dayanışma, temizlik, doğruluk, dürüstlük, dostluk, aile birliğine önem verme, bağımsız ve özgür düşünebilme,  estetik duyguların geliştirilmesi,  cesaret, misafirperverlik,  vatanseverlik, , çalışkanlık, paylaşımcı olmak,  şefkat, selamlaşma, alçak gönüllülük, kültürel mirasa sahip çıkma, fedakarlık, iyimserlik.

Ailelere Düşen

Çocukların ebeveynlerini taklit ettiklerini biliyoruz. Çocuğunuzda istendik bir davranışı görmek istiyorsanız yapmanız gereken onun için rol model olduğunuzu unutmamanız. Mesela değerlerimizden bir tanesi olan nazik olmak davranışı için çocuğunuza örnek teşkil edebilecek davranışlarınız var mı gözden geçirin. Değerlerimizden bir diğeri olan sevgi, sizce ailesinden sevgi görmemiş bir çocuğu sevginin varlığına ne inandırabilir? Bahsedilen tüm duygu ve davranışlar için benzer cümleler kuracağım bu sebepten ötürü yazımın bu kısmını uzatmayacağım. Toparlamam gerekirse aileler değerler eğitiminin okula ertelenemeyeceğini kabul etmeliler.

Öğretmenlere Düşen

Okul ortamının içerisinde çocuklar akranlarıyla birlikte vakit geçirmektedirler. Öğrencilerde istendik davranışlar görmek istiyorsanız bu davranışları öğrencilerinize göstermelisiniz. Bunun için sınıfta drama tekniğinden yararlanabilirsiniz. Günlük hayattan örnek bir olay verip merkezde istendik davranışların bulunacağı bir senaryo eşliğinde öğrencilerinizle etkinlik yapabilirsiniz. Duygular konusuna gelince çocukların bir birlerine veya öğretmenlerine karşı çok acımasız davrandıklarına şahit oldum. Böyle bir durumda öğrencinizle birebir konuşun, yanlış davranışlarının yıkıcı etkisinden bahsedin. Gerekli gördüğünüz durumda okul rehberlik servisinden yardım alın.

Sevgilerimle.

Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız. Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. “Çocuklarınız ile 5 İngilizce Okuma Uygulaması” yazısı için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir