Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti (Nİ) son yıllarda adından çokça söz ettiren bir teknoloji halini almıştır. Nİ, eşsiz bir şekilde adreslenebilen nesnelerin bir iletişim kanalı vasıtasıyla haberleşmesini ifade etmektedir. Nesnelerde bazı sensörler bulunmaktadır ve sensörler sayesinde nesneler birbirini internet üzerinden algılayabilir ve harekete geçirebilir durumdadır.  Nİ teknolojisinden söz edebilmek için iki veya daha fazla cihaz (nesne) olmalıdır.

Nesnelerin İnterneti teknolojisinde kapsamında çeşitli senaryolar ele alınabilir. Bu teknoloji kapsamında yer alan nesneler bir haberleşme kanalı ile birbirlerindeki veriyi depolayabilir, gözlemleyebilir veya birbirlerini harekete geçirebilir:

Depolama: Bir nesneden gönderilen veri diğerinde depolanabilir. Örneğin, bir kimya laboratuvarında bulunan gazların oranı anlık olarak ölçülerek bu ölçüm sonuçları bir sunucuda tutulabilir.

Analiz Yapma: Depolanan verilerin çeşitli sorgulamalarla analiz edilmesidir. Örneğin, kimya laboratuvarında hangi gazın daha fazla olduğunun tespit edilmesi.

Harekete Geçirme: Bir nesnenin başka bir nesneyi tetiklediği durumlardır. Kimya laboratuvarında zehirli bir gaz olduğunda havalandırmaların otomatik çalışması buna örnektir.

Dijital ikiz ile ilgili içerikler için tıklayınız. Nesnelerin İnterneti ile ilgili içerikler için tıklayınız. Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir