Photoshop’un Temelleri – 1

Photoshop’un Temelleri – 1

Photoshop temel olarak herkes tarafından kullanılan ve fotoğraf düzenleme açısından gelişmiş bir program olarak geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Tarihçesine baktığımızda 1990 yılında Photoshop ‘un ilk sürümü çıkmıştır. Bunun üzerine 1987 yılında Michigan Üniversite’nde okuyan bir doktora öğrencisi olan Thomas Knoll tarafından Photoshop geliştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde kullanılan Photoshop son derece gelişmiş bir yapıya sahiptir.

 Photoshop Nedir ve Photoshop ile Neler Yapılabilir?

Photoshop genel itibariyle fotoğraf düzenleme ve işleme programdır. Bununla birlikte Photoshop ile kendi fotoğraflarınızı ve resimlerinizi düzenleyebilecek; kendi broşür, poster, afişlerinizi ve daha birçok grafiksel işleminizi Photoshop ile birlikte kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Photoshop’ a genel bir bakış açısıyla baktığımızda neler yapabiliriz;

Objeleri yok edebilir, mekanda değişiklik yapabilir, insanların yüzsel ifadelerini değiştirebilir, renk değişikliği yapabilir, kendi afişinizi, broşürünüzü, posterinizi, kataloğunuzu hazırlayabilirsiniz. Kısacası kendi işinizin patronu, tasarımcısı siz olursunuz.

 

Resim Formatları

Dijital kanallarda resim depolama yollarını belirtir. Dijital resimlerinizi düzenlerken resimleriniz için en uygun formatı seçmek oldukça önemlidir.

Özellikle Photoshop’ u ilgilendiren bazı formatlar şunlardır:

PSD: Photoshop uygulamasının kullandığı, desteklediği bir dosya çeşididir.

JPG: Çok renkle uğraşanların en fazla kullandıkları formatlardan biridir.

PNG: PNG (Portable Network Graphics) patentsiz bir görüntü formatıdır.

İlerleyen derslerimizde daha ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır. Şu anda sadece format genel itibariyle nelere diyoruz anlamanız açısından belli başlı Photoshop’ u temel alarak örnek verdik ki akılda kalıcılığı yüksek olsun.

Peki, resimler nelerden oluşmaktadır:

Resimler piksellerden oluşur. Her pikselin kendi rengi vardır ve bu özellik, bilgisayar grafikleri için oldukça önemlidir.

Bir resim yâda ekran çok sayıda piksellerden oluşmaktadır. Ne kadar çok piksele sahip isek resmimiz o kadar büyük olacaktır. Bir resmin boyutlarının piksel kullanarak belirtilmesine Çözünürlük adı verilir.

Piksel ve çözünürlük arasındaki farkı daha iyi anlamanız için resim üzerinden anlatacak olursak;

Yukarıda ki resim gibi 300’e 150’e çözünürlük, resmin genişliğinin 300 piksel, yüksekliğinin 150 pikselden oluştuğunu gösterir.

Resmin çözünürlüğü ise: 300 x 150 şeklinde gösterilir.

Photoshop ilgili içerikler için tıklayınız. Akademi kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir