Virtual Reality – Sanal Gerçeklik ve 5 Önemli Özelliği

Virtual Reality – Sanal Gerçeklik ve 5 Önemli Özelliği

Teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan giyilebilir teknolojinin en dikkat çeken yanlarından biri de sanal gerçeklik – virtual reality . Gözlük, kask gibi sanal gerçeklik için gerekli aparatlar ile sanal ortamın kişiyi çepeçevre sarmasını sağlayarak bulunduğu sanal ortamı, gerçek ortam haline getiriyor. Kişi gerçek ortamı unutarak sanal ortamda gerçekte bulunuyormuş hissini yaşıyor. Virtual reality ; eğitim, eğlence, turizm, sağlık gibi birçok alanda farklı amaçlarla kullanılıyor. Farklı amaçlar için kullanılan sanal gerçekliğin gelin seçtiğimiz beş özelliğine bakalım.

Sanal Gerçeklik Nedir? Başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.
  1. Soyut olan ortamda gerçek ortam deneyimi sağlar.

Mekan değiştirmeden farklı ortamlara bulunma ve o ortamda etkileşime girme sanal gerçeklik ile mümkün. Virtual reality ortamına ulaşmak için kişi üç boyutlu görüntüleme sağlayan gözlük veya kask takar. Takılan aparat sayesinde kişi sanal ortamı üç boyutlu olarak algılar ve gerçek ortamda olduğunu unutarak 360 derece olarak tasarlanan sanal ortamı gerçek ortam olarak algılar. Kullanılan eldiven, joystick gibi aparatlar sayesinde kullanıcının sanal ortamda yönünü değiştirmesini, ortamda bulunan nesnelere dokunmasını, ortam ile etkileşime girmesini sağlar. Kullanılan kulaklıklar, hoparlör sanal seslerin duyulması ve daha gerçekçi ortam haline gelmesini sağlar. Bu şekilde kişi sanal ortamı gerçek bir biçimde yaşar.

  1. Eğlenceyi en üst düzeyde yaşamaya olanak sağlar.

Yapılan çalışmalarda farklı ortamlarda bulunmak ve bulunduğu ortamda etkileşime girmek kişinin ilgisini çektiği ve heyecanlandığını gösteriyor. Sanal gerçeklik denildiğinde kişinin aklına gelen şeylerden biri de kuşkusuz oyun. Kişi oynadığı oyunun platformunda gerçekten bulunduğunu hissetmek için, kişinin yapması gereken tek şey sanal gerçeklik ile uyumlu oyununu alıp sanal gerçeklik gözlüğünüzü ve gerekli ekipmanlarını takarak gerçek bir eğlence yaşaması sağlanır. Eğitim de yapılan çalışmalarda kişi öğretim materyali olarak sanal gerçeklik kullanımının motivasyonlarını arttırdığı ve bunun da kalıcı öğrenmeye hizmet ettiğini gösteriyor. Birçok alana çeşitli şekiller de hizmet eden sanal gerçeklik kişiyi hem eğlendirip hem de belirlenen amaca ulaşmasını sağlıyor.

  1. Yaparak yaşayarak öğrenme sağlar.

Edgar Dale’nin “Yaşantı Konisi” çalışmasında verilen en kalıcı öğrenme yaparak yaşayarak öğrenmedir. Öğrenmede ne kadar çok duyu organı kullanılırsa öğrenmede o derece etkili ve kalıcı olur. Sanal gerçeklikte de kişi olayın tamamen içinde olduğu, ortamı yönettiği için yaparak yaşayarak öğrenme sağlar. Sanal ortam kişinin davranışına bağlı olarak tepki verdiği için öğretilen bir konuda kullanıcının; farklı bir etkileşim sağlandığında sonucunun ne olacağı, nasıl değişeceği, değişik durumlarda nasıl bir sonuç alacağı ve farkın nasıl olacağını yaparak yaşayarak öğrenir. Sanal gerçeklik de yüksek derece de kalıcı öğrenme sağladığı için eğitimde de öğretim materyali olarak kullanılmaya başlamıştır. Yurt dışında proje okullarında öğretim materyali olarak kullanıldığında ki olumlu sonuçlar da gösteriyor ki sağladığı yüksek ortamdaki kalıcı öğrenme sayesinde sanal gerçeklik eğitimde büyük bir yer kaplayacak.

  1. Riski en aza indirerek, tekrar imkânı sağlar

Yaparak yaşayarak öğrenmeye imkan sağlayan sanal gerçeklik yapılan işlerde riski en aza indirerek tekrar imkânı sağlar. Nükleer çalışmalarda, tatbikatlarda, uygulamalı tıpta ve birçok çeşitli çalışma da sanal gerçeklik kullanılıyor. Deneylerde, tatbikatlar da tekrar tekrar yapma imkânı sağladığı ve farklı davranışlar sonucunda ne gibi tepkilerle karşılaşacağı uygulamalı olarak gördüğü için kişiye çeşitli çalışmalar yapabilme olanağı sağlıyor.

  1. Maliyetten tasarruf sağlar.

Günlük hayatta alan ne olursa olsun; yapılan geziler, verilen eğitimler,  yapılan deneyler için belirli bir maliyet ayrılması gerekiyor ve sürekli olarak yapıldığında çok fazla bir tutar gerekiyor.  Virtual reality sayesinde belirli bir maliyette kişi gerçek ortam deneyimi sağlayarak, tekrar tekrar uygulama fırsatı sağlıyor ve bu şekilde maliyetten tasarruf sağlıyor.

Sanal Gerçeklik kategorisindeki yazıları okumak için tıklayınız. Teknoloji kategorisindeki yazıları okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir