Akıllı Dövme Nedir? Hangi Faydaları Sağlamaktadır?

Akıllı Dövme Nedir? Hangi Faydaları Sağlamaktadır?

Akıllı dövme tabirini ilk defa duydum dediğinizi işitir gibiyim. Günümüzde yaygın olarak görülmese de gelecekte oldukça sık göreceğimiz önemli bir gelişmeden bahsedeceğiz. Herkes koluna beğendiği bir film karakterinin dövmesini veya hayal ürünlerini dövme yaptırmak ister. Her ne kadar bizim kültürümüzde yer etmese de farklı kültürlerde sıkça karşılaşmaktayız.

Akıllı Dövmenin Özellikleri Nelerdir?

Akıllı dövmelerin vücudunuzda oluşan biyolojik reaksiyonlara uyarı olarak renk değiştirdiğini bir düşünün. Şeker hastası bir birey şekerinin çıktığını bu dövme sayesinde anında görebilecek ve müdahale edebilecek. Bir diğer önemli sorun ise vücuttaki sıvı kaybı, yine akıllı dövme ile vücudun su ihtiyacını anlayabileceğiz. Her biyolojik ihtiyacınız için farklı bir renkte uyarı vereceğini düşündüğümüzde yanlış anlaşılmalar da oluşmayacaktır.

Akıllı dövmeler, ilk kez Harvard ve MIT’ de çalışan bilim insanları tarafından insan vücudunu takip etmek amacıyla geliştirilmiştir. Mürekkebi biyolojik algılama özelliği bulunan bir yapıda geliştirilmiştir. Mürekkep özelliği dışında normal bir dövmeden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Geliştirilen bu yeni teknolojiyi sadece insan için sınırlamak yanlış olur. Biyolojik değişimlere tepki veren bir mürekkep ile birçok iş sektörüne de katkıda bulunulabilir. Günümüzde sıklıkla duyulmaya başlanan salgın hastalıklar için de bu teknolojiden faydalanılabilir. Salgın hastalığın biyolojik yapısını algılayabilen bir renk veya desen ile insanlar belirli ortamlardan izole edilebilir.

MIT Sağlık Takipçisi Dövme ile ilgili yazıyı okumak için tıklayınız

Almanya’da benzer bir dövme uygulaması insan vücudundaki sarkma ve kırışma sorunlarını deriye uyguladıkları benzer bir müdahale ile derinin yapısını kırışıklık oluşmayacak şekilde sıkılaştırma işlemi yapılmaktadır. Özellikle parmaklardaki eklem bölümlerinde yaşlılıkla birlikte oluşan kırışıklıkları da dövme ile önlemeye çalışılmaktadır. Ayrıca akıllı cihazınızdaki bildirimleri de bu dövme sayesinde takip edebilme imkânı buluyorsunuz. Dövme elektronik olarak şekil değiştirebilme imkânına da sahip bir yapıda. Öyle ki bu dövme sayesinde sevdiğiniz bir kişiyi ona ait ikona tıklayarak arama şansına sahip olacağız.

Genel anlamda çok büyük anlam ifade etmeyen bu küçük gelişmeler gelecek yıllarda her sektörde olduğu gibi küçük gelişimler büyük devrimlere sebep olacaktır. Teknoloji üzerine eklemeler yaparak kendini geliştiren bir alan. Küçük gelişmeler dahi büyük değişimlere sebep olabilmektedir.

“Yapay Zekâ Uygulamaları: Tıp Alanı” isimli yazımızı okumak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir