Dark Web Nedir? İçinde Neler Barındırır?

Dark Web Nedir? İçinde Neler Barındırır?

İnternet, bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasını sağlayan elektronik iletişim ağı olarak ifade edilebilir. Günümüzde ise internet 3 farklı gruba ayrılmıştır. Bunlar Surface Web, Deep Web ve Dark Web’dir.

Surface Web: 

Türkçe karşılığı ‘Yüzey Ağı’ olan bu kısım, her kullanıcının erişebileceği standart arama motorlarında (Google, Yahoo, Bing vb.) açık içeriklerin bulunduğu alandır.

Özgür yazılımlı arama motorları hakkında detaylı bilgi için “Siber Dünya ‘nın Özgürlük Savaşı” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
Deep Web:

Bizlerin anlayacağı gibi ‘Derin Ağ’ anlamına gelen bu kısma, Google, Yahoo gibi standart arama motorları ile erişilemez. İnternetin bu kısmına erişebilmek için özel tarayıcılar kullanmak gerekir. Tarayıcı kullanıcıya anlık olarak konumlar verir ve bu şeklide kullanıcının anonim olması sağlanır. Kullanıcılar kişisel sunucular kullanarak özel ağlarla web siteleri oluştururlar.

Bu kısımda;

 • Akademik, tıbbi, yasal, bilimsel, devlet kayıtları gibi her türlü online veritabanları,
 • Kurum ve kuruluşların internet sistemleri,
 • Resmi kurumlarda engellenmiş içerikler
 • Kişilerin banka, sosyal medya hesap bilgileri gibi veriler yer almaktadır.
Dark Web:

Dark Web, Deep Web’in bir parçasıdır. Türkçe anlamı ‘Karanlık Ağ’ demektir. İnternetin karanlık yüzü de denilebilir. Yasal olmayan verilerin bulunmasından ve güvenlik açıklarından dolayı bu siteler aramalarda görülmez. Dark Web’e ulaşabilmek için özel yazılımlar kullanmak gerekir. Tamamen şifreli bir sisteme sahiptir. Bu tarayıcılar kullanıcıların kimliklerini gizleyerek; takip edilmelerini imkansız hale getirir ve böylece yasal olmayan işlemleri gerçekleştirebilirler. En çok bilinen tarayıcı Tor Browser’ dır. Bu tarayıcının oluşma amacının Amerika’nın internetteki istihbaratını korumak olduğu söylenmektedir. Bazı araştırmacılar Dark Web’in karanlık iç yüzü ile ilgili verilere ulaşmıştır.

“Tor Browser” uygulamasını indirmek için tıklayınız.
Dark Web’de Neler Var?

Dark Web, yasal olmayan her türlü verileri içerisinde bulundurmaktadır.

 • Yasadışı silah satışları,
 • Bitcoin hizmetleri,
 • Yasadışı madde ve ürünlerin satışı,
 • İnsan kaçakçılığı,
 • Uygunsuz içerikler,
 • Gizli belgeler, cinayetler, tecavüzler, çalınmış kartlar ve bilgileri,
 • Özel-tanınmış kişilerin bilgileri ya da görüntüleri gibi yasal olmayan bilgiler yer alıyor.

Dark Web’ e girilmesi durumunda, kullanıcının bilgisayarına virüs bulaşması kaçınılmaz bir durumdur. Herhangi bir paylaşım yapılması halinde ise hackerlar kullanıcının tüm bilgilerine ulaşabilir ve size suç atıp, kötü durumlara sokabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir