5G Teknolojisi: Hücresel Ağların Geleceği

5G Teknolojisi: Hücresel Ağların Geleceği
Cihazlarımızda ve hayatımızda yeni bir çağ oluşturacak 5G Teknolojisi Nedir?

5G , hücresel ağ teknolojilerinin gelecek neslidir. Sürekli değişen ve yenilenen mobil haberleşme alt yapı değişiklikleri teknolojinin gelişimi ile doğru orantılı bir yol izlemektedir. Yıllar içerisinde tanık olduğumuz alt yapı değişiklikleri 1G, 2G, 3G ve 4G gibi şekillerde adlandırılmakta ve bu adlandırma İngilizce nesil anlamına gelen “Generation” kelimesinin baş harfinden almaktadır. Her nesil kendinden öncekilere göre yeni özellikler ve hızlarla birlikte gelmektedir.

Bu teknoloji ise bizlere şimdiki hızımızın yaklaşık 10 katını ve sağlık, enerji, eğitim, medya gibi daha nice alanda olan yeniliklerde kesintisiz dijitalleşebilmemiz için birçok özelliği sunmayı hedeflemektedir. Peki, bizler bu teknolojinin hedeflediği hızlara ulaşabilecek miyiz? Bunun cevabı yaşadığımız konuma, hangi operatörü kullandığımıza ve 5G hızını ne zaman hayatımıza dâhil etmek istediğimize gibi bazı bileşenlere bağlıdır. Tüm bu bileşenler tamamlanıp 5G Teknolojisiyle buluştuğumuz zamanki durumu özetlemek gerekirse hepimizin çoğu zaman videolar, filmler izlemek isterken gerilimler yaşamasına sebep olan “indir” butonları tarihe karışıp “oynat” butonları ile saliseler içerisinde farkında bile olmadan indirme işlemlerini gerçekleştirebileceğiz.

“Helium Hotspot Nedir? Bağlantıyı Nasıl Gerçekleştirir?” isimli yazıyı okumak için tıklayınız.
5G Teknolojisi ve Güvenlik

Bu teknoloji ile birlikte güvenlik anlayışı ve ölçütlerinin değişmesi beklenmektir. Yeni uygulamalar, servisler, gelişmiş siber atılımlar ve kişisel verilerin korunmasına dair farkındalık artışları beklenmektedir. Bunların haricinde şebekeye bağlı cihazların farklılaşmaları ile farklı güvenlik tehditleri ve önlemleri oluşması kaçınılmazdır.

5G Teknolojisinin Avantaj ve Dezavantajları

Bu teknolojinin avantajlarından ilki ve en çok popüler olanı yüksek hızdır. Bazı diğer avantajları ise ani bağlantı kopmalarını ortadan kaldırması ve çok daha geniş alanlara yani şehir veya ülkelerin kırsal kesimlerinde yaşanan kapsama sorunlarını çözmeyi hedeflemesidir.  Son olarak büyük bir bant genişliği getirmesi gibi avantajlar bizleri beklemektedir.

Bu avantaların yanında her yenilikte olduğu gibi bazı dezavantajlarda olacaktır. Bunlardan birkaçı ise şöyledir; 5G Teknolojisini kullanabilmek için çoğunlukla bu teknolojiyi destekleyen yeni cihazlara ihtiyaç duyulması, bu cihazlar için büyük bir bütçe gerekmesidir. Bunların haricinde bütçenin belirli bir kısmının gerekli alt yapıyı oluşturmak için harcanması ve gündeme sıkça gelen bir diğer dezavantaj ise canlılar üzerinde bazı farklı sağlık sorunlarına yol açmasıdır. Tüm bu avantaj ve dezavantajları belki de daha fazlasını 5G Teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte hep beraber deneyimleyeceğiz…

5G teknolojisinin geleceği hakkındaki makaleyi okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir