Helium Hotspot Nedir? Bağlantıyı Nasıl Gerçekleştirir?

Helium Hotspot Nedir? Bağlantıyı Nasıl Gerçekleştirir?

Helium firması tarafından geliştirilen Helium Hotspot cihazı, uzun menzilli ağ sistemi olarak geçmektedir. Yani herhangi bir mobil bağlantı, bir baz istasyonu gibi etkenlere ihtiyaç duymadan, hücresel bağlantı gerektirmeden çok uzaktaki cihazlara erişme imkanı sunmaktadır. Bu sözü geçen mesafeler öyle ki kilometrelerce uzak mesafeleri kapsamaktadır.

Helium Hotspot

Yukarıda görülen bu cihaz;

Helium blok zinciri üzerindeki tüm bileşenlerin iletişiminin sağlanabilmesi için bir adet Raspberry Pi mini bilgisayarı barındırmaktadır. Bu bilgisayarın yanında LongFi protokolünü kullanabilmek için gerekli modül ve helium devre kartı yer almaktadır.

Helium Hotspot’a ulaşmak için tıklayınız.
Peki Helium Hotspot Bu Bağlantıyı Nasıl Yapıyor?

Helium hotspot içinde bulunan LongFi protokolü ile bu bağlantıyı sağlamaktadır. LongFi protokolü yani diğer adıyla lora protokolü, spread spectrum türü bir sinyal modülasyon şemasıdır.  LongFi protokolü uzun mesafelere düşük hızlarda daha düşük güç tüketimi ile kablosuz iletişim kurmayı sağlayan bir protokoldür. Bu protokolün patenti Semtech firmasına aittir.

Yukarıda anlatılan protokole göre Eşten Eşe(P2P) bağlantı teknolojisi gibi birden fazla cihazın birbiri ile birleşmesi, kilometrelerce mesafeye erişim ile kullanıcı sayısı ne kadar fazla olursa kapsama alanı da o kadar fazla olacaktır.

Ayrıca Helium Ağı kullanıcılar ve IoT ağları içinde veri paketlerini taşımada yönlendiricileri içerisinde barındırmaktadır.  Bu yönlendiriciler, bağlı tüm cihazların helium ağı üzerinde yetki durumlarını sağlama, bu cihazlardan verileri internete taşıma, oluşturulan güncellemeler ve mesajları bağlı cihazlara iletme, iletilen verilerin kontrolünü sağlama gibi görevleri üstlenirler.

Güvenlik için Helium Blockchain

Helium blok zinciri prensibi ile çalışan kullanıcıların bir bağlantı ya da kablosuz ağ alanı sağlayarak helium kredisi yada veri sağlamak için oluşturulan bir blockchain yapısıdır.

Kullanıcılar bağlantı veri gruplarına göre konsensuslara ayrılırlar. Sistemden gelen verileri işleri bloklar haline getirme işlemi adres ekleme işlemi ve ya gönderme işleri bu consensus grupları gerçekleştirir. Helium zincirinde bloklar her 60 sn de bir oluşur. Hotspotlar gelen verileri, oluşan güncellemeleri IoT cihazları ile aralarında olan veri trafiğini, bu blok zincirinde tutulan tüm bu verileri bir uzlaşma grubuna gönderir. Kullanıcılar internet üzerinden kendilerine gönderilen bu verileri alırlar. Bu sistemde her 30 günde consensus grupları tekrardan oluşturulur.

Yukarıda bahsedilen birazda karmaşık bir yapısı olan ve bu cihaz için geliştirilen Helium blok zinciri sayesinde baştanbaşa tüm ağın güvenliği sağlanacaktır.

Helium hotspot ayrıca sadece Wifi ağı ile değil, Bluetooth bağlantı seçenekleri de sunmaktadır. Böylelikle tüm kullanıcılar ve özellikle IoT cihazları ile birlikte binlerce cihaz bağlanabilecektir.

“Network (Bilgisayar Ağı) Nedir?” isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız. “Blockchain” kategorisine ulaşmak için tıklayınız.

 

2 Comments

  1. Selamlar

    Bu konuda detaylı bilgi almam mümkün mü acaba. Modemi nereden temin edebiliriz, daha önce kullanan var mı, nasıl bir sonuç aldı v.s.

    1. Merhabalar,
      Daha önce satışları sınırlıydı fakat şu anda “Helium Hotspot” olarak arattığınızda yerli ve yabancı sitelerde farklı versiyonlarda satılabilir durumda ürünler mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir