Pre-Safe ve Pre-Safe Sound Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Pre-Safe ve Pre-Safe Sound Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

PRE-SAFE: Başlıkta da yer alan sistemler araçlar için geliştirilmiş ön yolcu sürücü ve yayalar için aktif koruma sistemleridir.

Pre-Safe sistemi, önleyici yolcu koruma sistemi olarak adlandırılır. Bu sistem aracın ön kısmında bulunan çeşitli sensörler aracılığı ile olası bir kaza tehlikesini önceden sezerek yaya ve araçtakileri korumak için araçta bulunan güvenlik önlemlerini çok kısa bir süre içerisinde devreye sokmaktadır.

Mercedes BENZ firması tarafından kullanılan Pre-Safe sistemi:
  • Araç sürücüsü ani bir şekilde fren pedalına bastığı zaman örneğin Mercedes tarafından kullanılan BAS fren asistanı aktif edildiğinde ya da BAS PLUS fren asistanı ani ve güçlü bir şekilde frenlendiğinde,
  • Araç kullanırken belirlenen sınırların üzerine çıkılıp ta araç savrulmaya başlandığında,
  • Ya da sensörler vasıtası ile herhangi bir kaza durumu önceden tespit edildiğinde

Yukarıda belirtilen durumlarda devreye girmektedir.

Pre-Safe Sistemi, herhangi bir tehlike durumunda araçta bulunan şu sistemleri devreye sokmaktadır.
Eğer hızınız 30 km ve üzerinde ise;

  • Ön sürücü ve yolcu emniyet kemerlerini önceden gerer.
  • Araçta bulunan tüm elektrikli koltuklar eğer anormal pozisyonlarda ise bunları hızlı bir şekilde daha uygun bir pozisyona alır.
  • Eğer araçta bulunan koltuklar ortopedik koltuklardan oluşuyor ise bu koltukların yanal ve diz desteklerini şişirerek oluşabilecek kazalarda hasarı en aza indirmeyi hedefler.
  • Herhangi bir savrulma durumunda araçta bulunan camları panoramik cam tavanı hızlı bir şekilde az biraz ara kalacak şekilde kapatır.

Pre-Safe sistemi, bulunduğu araçta her zaman için devreye girmeye hazır bir şekilde beklemektedir. Bu sistem en büyük avantajlarının arasında tehlikeyi önceden fark etmek yer almaktadır.

Pre-Safe ’in sistemi araç eski durumuna geri döndüğünde yani tehlikenin ortadan kaldırılıp kaza önlendiğinde, sakin bir sürüş pozisyonuna döndüğünde yaptığı:

  • Camları kapatma, sürüş dinamikleri, ortopedik koltuk ayarları ve kemer gergileri gibi tüm ayarları geri getirme gibi bir özelliği de vardır.
“Mercedes-Benz PRE-SAFE®” sistemini incelemek için tıklayınız.
PRE-SAFE SOUND

Pre-Safe Sound sistemi; Pre-Safe sistemlerine ek olarak geliştirilerek, kaza anında oluşabilecek duyu hasarlarını minimuma indirmek için geliştirilmiştir.

Araç kazalarında meydana gelen olaylar sonucu hava yastıklarının patlaması, arabaların çarpışmaları, camların kırılması gibi durumlarda oluşan kazanın büyüklüğüne göre değişebilen 170 desibelden yüksek bir ses meydana gelir. Mercedes tarafından geliştirilen bu sistem kazanın kesin olarak ön görüldüğü durumlarda 80 desibel civarında pembe gürültü adı verilen bir ses dalgasını araç içine yaymaktadır. Kulaktaki kasları gevşetmeyi amaçlayan bu ses bir deniz dalgası gibi su sesine benzer.

Böylelikle kulak kasları oluşabilecek yüksek desibele alışmış ve oluşabilecek hasarlar minimuma indirilmiş olur.

“Araç Bataryaları (Lityum İyon Bataryaları)” isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir