Edyn: Akıllı Bahçe Sistemi Nedir?

Edyn: Akıllı Bahçe Sistemi Nedir?

Nesnelerin interneti teknolojisi son dönemlerde daha fazla gelişerek büyük bir yol kat etmeye devam ediyor. Nesnelerin interneti teknolojisinde iki nesnenin birbirleriyle haberleşmesi sağlanıyor. Bu sayede birçok alanda yeni dijital uygulamalar da geliştirilmeye devam ediyor. IoT teknolojisi akıllı şehir, güvenlik, sağlık, eğitim, tarım alanında ve birçok alanda kullanılıyor. Uygulamalarda kullanılan nesneler sayesinde anında bilgi alınabiliyor. Bu sayede nesnelerle sürekli iletişim halinde olabiliyorsunuz ve bu durumu istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz. Edyn ‘de bu şekilde çalışıyor yani ilk nesnede olan güncellenen veri diğer nesneye, cihaza gelerek bilgi verebiliyor. Nesnelerin interneti teknolojisinin kullanım alanları da artmaya devam ettikçe bu teknoloji daha yaygın hale gelecektir.

Nesnelerin interneti kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir bahçeniz var. Fakat iş yoğunluğundan dolayı bahçede hangi bitki yetiştirilebileceğini, bitkilerinizin su ihtiyacını, nemini, besin değerleriyle alakalı çok fazla araştırma yapamıyorsunuz. Bu yüzden çok istediğiniz bitkileri bir türlü ekip ilgilenemiyorsunuz. Bu gibi nedenlerden dolayı yapılmış bir ürün olan Edyn’ e yakından bakalım isterseniz. Nesnelerin interneti teknolojisi kapsamında yapılan akıllı bahçe sistemi Edyn bahçeden veriler toplayarak sizi bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Peki, Edyn Nasıl Çalışıyor?


Bahçenizde toprağınıza yerleştirdiğiniz sensörle ölçümler yapılıyor. Bu ölçümlerle alınan veriler internet üzerinden geliştirilen mobil uygulamaya gönderiliyor. Telefonunuza indirdiğiniz uygulama sayesinde bahçenizin sıcaklığını, nemini ve besin değerleri gibi özelliklerini güncel olarak görebiliyorsunuz. Edyn’ nin diğer bir özelliği ise toprağın su durumunu ölçerek, bitkilerinize ona göre sulama yapıyor olması. Ayrıca bu özelliği de uygulamadan takip edebiliyorsunuz. Fakat Edyn bir özelliği de sensörle yapılan ölçümlerin sonuçlarının mobil uygulamaya gelmesi için internete bağlı olması gerekiyor. Avantajlı tarafı ise güneş enerjisiyle çalışıyor olması. Bahçelerinizde kullanabileceğiniz akıllı ürün Edyn bitkilerinize ne zaman su vereceğini ise hava durumu bilgilerine göre de ayarlayabiliyor.

Bahçenize hangi bitkiyi ekebileceğinizi hangi bitkinin uygun olup olmadığını da öğrenebiliyorsunuz. Edyn’ nin birçok özelliği sayesinde bitkilerinizden anında haber alabiliyorsunuz. Bahçeyle uğraşmayı sevenler için bu sistemin yukarıda bahsedildiği gibi birçok avantajlı özelliği bulunuyor. Bu özellikler daha fazla da geliştirilebilir. Geliştirilen her uygulama nesnelerin interneti teknolojisinin kullanım alanlarını daha fazla artırmaya devam ediyor.

Nesnelerin interneti teknolojisi tarım alanında, akıllı şehirlerde, güvenlik, sağlık, eğitim gibi birçok alanda bizlere kolaylık sağlıyor. Günümüzde ve gelecek dönemlerde nesnelerin internetin teknolojisinin kullanım alanları artarak birçok yenilik getirerek hayatımızı daha da kolaylaştıracaktır.

Edyn: Akıllı Bahçe Sistemi’ne ulaşmak için tıklayınız.

 

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir