JigSpace Sanal Gerçeklik Uygulaması

JigSpace Sanal Gerçeklik Uygulaması

Günümüzde birçok alan da sanal gerçeklik uygulamalarıyla karşılaşmamız mümkündür. Fakat bu alanların hepsine tek bir uygulamayla erişmemiz çokta kolay değil. JigSpace adlı İOS uygulama kendi içerisinde birçok alan için sanal ortam ve materyal hazırlayabiliyor. Bu uygulamayla öğretmenler farklı farklı derslerde materyalleri öğrencilerin kullanımına sunup daha kolay bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Uygulamayı başlattığımız da kullanacağımız nesnelere Jig adını vermektedirler. Seçtiğimiz Jig boş bir alan gösterilerek oraya yükleyecek öğrencilerin nesne etrafında hareket etme ve daha yakından inceleme fırsatı verecektir. Ekranın yanında çıkacak oklarla nesne üzerinde bulunanlar hakkında bilgi alarak Jig te ilerlemenizi sağlayacaktır. Öğrenciler ekran da iki parmağını kullanarak Jig üzerinde küçültme büyültme işlemi yapabilirler. Örneğin bir çalar saatin içeriğini göstereceksiniz sınıfa bir çalar saat getirmeniz mümkün olabilir ama öğrencilere içini açıp neyin neye yaradığını söylemeniz ve çalışmasını göstermeniz pekte mümkün olmayabilir.  Farklı bir derste kulağın yapısını göstermeniz gerektiğinde de JigSpace nin menülerinden insan vücuduna geçerek kulağın yapısını ve içerisinde bulunanların ne olduğunu yazan metinlere ulaşabilirsiniz.

“Nearpod İle İnteraktif Sunumlar” isimli yazımızı incelemek için tıklayınız.
JigSpace Ne İçin Kullanılabilir?

JigSpace de öğretmenler tektonik plakaları, bir pilin nasıl çalıştığını, güneş sisteminin ölçeği, insan beyninin yapısı, uçakların iniş stratejileri, günlük hayatta kullandığı eşyaların içeriğini ve daha fazlası gibi farklı kavramları tanıtmak veya açıklamak için kullanabilirler. JigSpace den öğretmenler en iyi şekilde yararlanmak için kendi tasarımlarını yapmak isteyeceklerdir. Fakat şuan bu uygulama da bunu yapmaları mümkün değildir. Her gün daha da gelişmekte olan Jig kütüphanesini kullanmak zorundalar.

JigSpace kütüphanesin de bulunan mekanik bölümünden gelişmiş araçları araştırabilirsiniz. Günlük yaşamınız da bir motorun ya da kaldıracı söküp içerisini inceleyemeyebilirsiniz. JigSpace sayesinde bir motoru istediğiniz yerde içindeki bobinleri çarkları elektrik aksamını basit bir şekilde inceleyebilirsiniz. Uygulamanın eksik yönleri var tabi. Kendi tasarımlarımızı yapabiliyor olsak daha güzel olurdu. Aynı zaman da nesneler için yüklenmiş animasyonlar da ses desteği de etkileşimi artırabilirdi ve daha kalıcı öğrenmeyi sağlayabilirdi. Uygulamayı ücretli bir şekilde kullanmadığımız zaman bize sadece 50 nesne kullanmayla sınırlandırılıyor. Sadece İOS destekli olması da bir dezavantaj olarak görülüyor.

“JigSpace” indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir