RFID (Radyo frekansı ile Tanımlama) Teknolojisi

RFID (Radyo frekansı ile Tanımlama) Teknolojisi

Radyo frekansı ile Tanımlama teknolojisi ( RFID ), bir nesnenin veya kişinin kimliğini (benzersiz bir seri numarası biçiminde) radyo dalgalarını kullanarak kablosuz olarak ileten bir sistemi tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

RFID, teknolojinin hayatı daha kolay hale getirmesinin birçok yolundan biridir. RFID bir etiketten ve bir de okuyucudan meydana gelir. Etiketleri Elektronik Ürün Kodu gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler. Radyo dalgaları kullanarak iletişim kuran her şeyin kendini diğer şeylerden ayırt edebilmesi gerekir. Radyo frekansı ile tanımlama cihazı kredi kartı veya ATM kartının arkasındaki barkod veya manyetik şeritle aynı amaca hizmet eder; o nesne için benzersiz bir tanımlayıcı sağlar. Bilgileri almak için bir barkod veya manyetik şeridin taranması gerektiği gibi, RFID cihazının da tanımlayıcı bilgileri alabilmesi için taranması gerekir.

Radyo Frekansı Tanımlama ve kablosuz RF sensörleri, fiziksel dünya ile dijital dünya arasındaki kanaldır çünkü fiziksel nesnelerin bilgisayarlar tarafından tanımlanmasını ve ayrılmasını sağlar. Bu teknolojinin vericisine bir aktarıcı bazen de bir etiket veya sadece bir radyo etiketi denir. Tipik bir Radyo frekansı ile tanımlama etiketi bir alt tabaka üzerine monte edilmiş bir radyo antenine bağlı bir mikroçipten oluşur. Yongalar, açıkça tanımlanabilmeleri için seri numarası şeklinde benzersiz bir kimliğe sahiptir. Kimlikleri değiştirilemez, bu da kötüye kullanımı önleyebilir fakat başka sebepler yeni güvenlik ve gizlilik sorunlarına yol açabilir bunu için dikkatli olmak gerekir.

Teknoloji açısından radyo frekansı etiketleri büyük ölçüde sorunludur Radyo frekansında çalıştıkları için, Radyo frekansı ile tanımlama etiketleri ve sistemleri de kolayca sıkışabilir veya bozulabilir, bu da kullanılabilirliklerini azaltır.

Radyo frekansı ile tanımlama çipleri temassız ödemeli kredi kartlarında da kullanılır. Bir şey ödemek için bir kredi kartına dokunduğunuzda, makine karta gömülü bir Radyo frekansı ile tanımlama çipini okur. Ayrıca geçiş sistemleri, geçiş ücretleri ve güvenlik erişim kartları için de kullanılır. Hızlı bir dokunuşla bir makine tarafından okunabilirler.

“Dijital İkiz – Digital Twin Nedir?” isimli yazımızı incelemek için tıklayınız.
Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılır?
 • Araba anahtarları
 • Kütüphanecilik
 • Hazır giyim
 • Ücretli kabinlerde kullanılan otomatik ödeme kartları
 • Bina erişim sistemleri
 • Pasaportlar, ödeme kartları ve öğrenci kimlik kartları
 • Kablosuz sensörler ve ağlar.
 • Raflardaki RFID okuyucuları (kaç ürünün satıldığını izler.)
 • Araç takip uygulamaları
 • Üretimlerin takibi
 • Sağlık için taşınır takip

gibi alanlarda kullanılır.

Yararlanılabilecek Kaynaklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir