Mobil Programlama: Flutter ve Dart

Mobil Programlama: Flutter ve Dart

Mobil programlama için bilinen ve sıkça kullanılan birçok dil veya platform var. Fakat ben size yakın zamanda eğitimini aldığım ve kesinlikle tavsiye edebileceğim Flutter ve Dart’tan bahsedeceğim.

Flutter

Flutter, Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme SDK’ sıdır. Sdk (software development kit) yani yazılım geliştirme kiti olarak ifade edilmektedir. Sdk, yazılım gereçlerini barındıran geliştirme aracıdır. Android, IOS, Linux ve Google Fuchsia işletim sistemlerinde uygulama geliştirmek için kullanılır.

Mobil Programlama Yapmak için Hangi Yazılım Dili Kullanılmalı?

Flutter ile yazdığınız bir uygulamayı hem Android hem de İOS platformunda yayınlayabilirsiniz. Böylece bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Yani tek bir platformda yazacağınız bir projeyi hiçbir ek zaman ya da uğraş sarf etmeden iki ayrı platformda da yayınlayabilirsiniz. Hem de bir güncelleme veya iyileştirme yapmak istediğinizde Android için ayrı, IOS için ayrı uğraşmanıza gerek kalmaz. Flutter’ın sahip olduğu bir başka özellik ise Hot reload’tır. Bu özellik sayesinde kodda yapılan değişiklik anında arayüze aktarılabilmektedir.

“Flutter” uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Mobil Programlama

Mobil programlama yapan yazılım firmaları için de avantajlar sağlıyor bu SDK. Mobil uygulamalardan gelir elde eden bir firma düşünün. Bir mobil uygulamayı üretebilmek için Android geliştiriciler ve İOS geliştiriciler çalıştırması gerek. Android geliştirmek için Windows makinelere ihtiyaç varken İOS için uygulama geliştirmek için Apple marka bilgisayarlara ihtiyaç olacak. Fakat Flutter da uygulama geliştirmek isterlerse bir ekiple ve sadece Windows makineler yeterli olacaktır.

Tabi firma isterse tek ekip ile iki platform içinde uygulama geliştirebilir ve sadece Windows makineler ile uygulama geliştirebilir. Ama kaybedeceği zaman ve performansı sizde tahmin edebilirsiniz.

Dart

Flutter bir frameworktur. Yani yazılım geliştirebilmek için kullanılan standartların hazır fonksiyon olarak çağrılabileceği bir kütüphanedir. Flutter üzerinde bir uygulama geliştirebilmek için Dart programlama bilgisine ihtiyaç vardır. Dart, açık kaynak kodlu nesneye dayalı ve genel amaçlı bir programlama dilidir. Bu dil kullanılarak IOT geliştirmeleri, mobil uygulamalar, web sunucuları ve uygulamaları oluşturulabilmektedir. Birçok platformda çalışma yeteneğine sahiptir. Hızlı ve stabil uygulamaları hedeflemektedir.

“Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir