Sanal Gerçeklik Aracı 5 Eğitimde Kullanılan

Sanal Gerçeklik Aracı 5 Eğitimde Kullanılan

Koronavirüs salgını nedeniyle öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için ülkemizde uzaktan eğitime başlandı. Çeşitli sebeplerle eğitime yüz yüze olarak devam edemeyen öğrenciler uzaktan eğitimlerle eğitimlerini tamamlama fırsatına sahip olabiliyorlar. Uzaktan eğitim öğrencilere zamandan ve mekândan bağımsız olarak kendi bireysel hızlarında öğrenme imkânı sunuyor. Öğrenciler ders içeriklerine kolayca erişebiliyor. Öğrenciler dersle ilgili anlamadıkları konuyu tekrar dinleyebiliyor. Uzaktan eğitimde öğretmenler öğrencilerin kolay bir şekilde öğrenebilmesi için farklı eğitim araçları kullanıyor. Bu eğitim araçlarıyla eğitim daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirilmeye çalışılıyor. Sizlere bu yazımda öğrencilerle birlikte çalışmak, tartışmak ve sunum yapmak için kullanılan 5 sanal gerçeklik aracını anlatacağım.

“Sanal gerçeklik nedir? ” başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Kullanıcıların fikirlerini oturumda kolayca ifade etmelerini ve paylaşmalarını sağlayan, serbest 3D çizimler, beyaz tahtalar ve post-it notlar içeren modern bir işbirliği platformudur. Mekânsal senaryoların geliştirilmesine ve ihtiyaçlara uygun olarak özelleştirebilme imkanı sunar. Bu platformda hazırladığınız sunumları, videoları ve resimleri de içe aktarabilirsiniz. Platformda kullanıcıların yazı tahtaları oluşturup 3D olarak işaretleyebilmelerini sağlayan sanal dokunmatik ara yüz yeni getirilen özelliklerdendir.

Eğitimde Kullanılan 5 Sanal Gerçeklik Aracı - Glue

Sanal bir ortamda etkileşimli sunumlar, yazı tahtaları, projelerin 3D tasarımları gibi birçok aracın sunulduğu platformdur. Kullanıcıların kendilerinin hazırlamış olduğu 3D dosyalarını da yüklemeye olanak tanır.
Connec2

Sanal ortamda 7 kişiyle birlikte aynı anda çalışmaya olanak tanır. Bilgisayarlardan istediğiniz kadar ekranı paylaşabilirsiniz. Beyin fırtınası yapabilmek için uzaktan beyaz tahta özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde fikirlerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Immersed

Sanal sınıf ortamına 12 öğrenciyle birlikte aynı anda katılma imkanı sunuyor. Tartışma, yazma, yeniden düzenleme gibi birçok etkinlik yapabilirsiniz. Bu platformda toplantı odanızı da kaydedebilirsiniz. MeetingRoom’ da VR olmayan platformlardan erişim de mevcuttur.

MeetingRoom

Bu Sanal platformda 3D modelleri sunma ve inceleme, prototip oluşturma, beyin fırtınası yapma gibi birçok benzer etkinlik yapabilirsiniz. Notlar alıp toplantılarınızı kaydedebilirsiniz. Kendi sunumlarınızı, videolarınızı, resimlerinizi ve 3D modellerinizi ortama yükleyip tartışmalarınızı ve sunumlarınızı yapabilirsiniz. Sanal tablet kullanarak dosyalarınıza erişebilir ekranlara yansıtabilir ve diğer katılımcılarla paylaşabilirsiniz.
MeetinVR

Sanal gerçeklik uygulamalarıyla öğrenciler gerçek hayatta yapılması zor olan birçok etkinliği yapabilir. Bu sayede kalıcı öğrenme de sağlanmış olur. Sanal gerçeklik başta eğitim olmak üzere birçok alanda da kullanılan teknolojik bir buluştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir