Sanal Gerçeklik Kitabı: Yerli ve Yabancı Örnekler

Sanal Gerçeklik Kitabı: Yerli ve Yabancı Örnekler

Sanal gerçeklik kitabı hakkında detaylı inceleme yapmadan önce sanal gerçeklik kavramına bir göz atalım. Sanal gerçeklik, bilgisayar üzerinde kurgulanarak oluşturulan ortamların, sanki içindeymişiz gibi algılamamızı sağlayan birçok duyu organı ile gözlemleyebildiğimiz etkileşimli ortamlardır.

“Sanal Gerçeklik” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Herkesin de bildiği gibi çağımız artık teknoloji çağı ve bizlerde bu duruma  ayak uydurmak zorundayız. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımız gittikçe kolaylaşmakta. Örneğin normal şartlarda gitme imkânımızın bulunmadığı bir ortam için basit düzeyde geliştirilmiş bir sanal gerçeklik uygulaması ile sadece özel olarak tasarlanmış bir gözlüğü takarak o anı yaşayabiliriz. Bu bir uzay boşluğu da olabilir tarih öncesi bir devir de olabilir. Sanal gerçeklik kitabı sayesinde örnek uygulamalara ve hakkında detaylı bilgilere ulaşılabiliyor.

Sanal Gerçeklik İle İlgili Yazılan Yerli ve Yabancı Kitaplar

Nasıl ki her konu üzerine kitaplar yazılıyor filmler çekiliyor ise bu konu içinde yazılan kitaplar var. Bu kitaplardan bazıları sanal gerçekliğin ne olduğunu anlatırken bazıları nasıl kullanılabileceğini anlatmakta. Bunlardan biraz bahsedelim:

ilk olarak Warcross ile başlayalım kitabın yazarı (Marie Lu) bu kitapta tüm okuyucuların kullanımına açık bir sanal gerçeklik evreni içeren bir oyunu anlatıyor. Kitapta sanal gerçeklik gözlüğünü takarak oynanan ve her oyun gibi level atlayarak bir üst seviyeye geçen insanların kıyasıya mücadelesi anlatılmakta. Kitaptaki ana karakterimiz maddi durumu kötü olan ama  üst düzey yetenekleri olan bir hacker ve oyun için de para kazanma şansı var. Kısaca tutkulu bir bilgisayar oyuncusu iseniz tam size göre bir kitap.

“Warcross” isimli kitabı satın almak için tıklayabilirsiniz.

İkinci kitabımız ise Sihirli Kitaplar Serisi. Geliştiricisi (Recep UÇAR), 6-12 yaş arasındaki çocuk okurlarımız için okumayı daha verimli ve bol eğlenceli bir şekle getirmek için eğitim odaklı geliştirdiği bir projedir. Bu kitapları kullanabilmek için öncelikle normal kağıt basımı olan kitapları almanız gerekmekte. Daha sonrasında ise mobil telefonlarınıza indireceğiniz sihirli kitaplar uygulaması ile kullanıma geçebilirsiniz. Uygulamayı çalıştırdıktan kağıt basım üzerine getirdiğiniz zaman uygulamada sanal karakterler ortaya çıkmakta çeşitli uygulamalar ile çocukların ilgisini çekerek okumayı daha zevkli ve eğlenceli hale getirile biliniyor.

Üçüncü kitabımız Sanal Gerçeklik VR. Yazarlarımız (Deniz Yengin, Tamer Bayrak), bu kitabımızda yazarlarımız bizlere sanal gerçekliğin sadece bir kopyadan ibaret olmadığını aktarmakta. Üç boyutlu bir teknoloji olduğu için gerçeğin temsilcisi olabileceğini aktarmaktadır. Kitap içerisinde gerek teknoloji olarak sanal gerçekliği ve bu konuyla ilgili çeşitli sanal gerçeklik uygulamalarının bulunduğu mükemmel üstü bir kitap.

“Sanal Gerçeklik-VR” isimli kitabı satın almak için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir