Stereoskopik 3D (S3D) Nedir?

Stereoskopik 3D (S3D) Nedir?

Stereoskopik 3D (S3D) gözlemcinin sağ ve sol gözünde iki farklı görüntü göstererek hareketli bir görüntüde derinlik yanılsaması üreten bir tekniktir. Kamera ilk kez 1908 yılında “Lippmann” tarafından önerilen ışık alan kamera olarak bilinir. Görüntü oluşturma yöntemi stereo görüntüleri çıkarmak için farklı görünümlerin örnekleme kaydırma ve entegre edilmesine dayanıyordu.

Genellikle görüntüler yan yana yerleştirildiğinden sağ görüntü sağ göz için ve sol görüntü sol göz için tasarlanmıştır. Stereoskopik 3D (S3D) gözlemcinin sağ ve sol gözünde iki farklı görüntü göstererek hareketli bir görüntüde derinlik yanılsaması üreten bir tekniktir.

Gözleriniz yaklaşık iki buçuk inç veya 6 cm aralıkla ( interoküler mesafe) bu nedenle aynı resmi biraz farklı açılar ve perspektifler. Beyniniz daha sonra mesafeyi ölçmek için bu iki görüntüyü birleştirir. Buna da binoküler görme denir.

Sol ve sağ görünümler arasında tutarlılık sağlayan stereoskopik 3D görüntüleri stilize eder. Yöntem bir giriş görüntüsünün sol ve sağ görünümlerini ayrık eşitsizlik katmanlarına ayırır. Karşılık gelen katmanları sol ve sağ görünümlerden stilizasyonun gerçekleştiği tek bir katman halinde birleştirir. Daha sonra stilize edilmiş katmanların kısımlarını birleştirerek yeni stilize sol ve sağ görünümler oluştururuz. Yeni sol ve sağ görünümler aynı stilize edilmiş kaynak katmanlarından geldiğinden, yöntemimiz izleyicinin rahatsız olmasına neden olan yaygın stilizasyon yapaylıklarını ortadan kaldırır.

S3D Cihaz Kategorileri

İki elektronik S3D cihazı kategorisi vardır:

  1. Kullanıcının görüntüyü monitörde görme şeklini etkileyen gözlük tipi
  2. HMD’ler gibi kendi kendine görüntü üreten cihazlar

Stereoskopik bir 3D efekti oluşturmak için çift ekran kullanır. Her ekran her bir göze biraz farklı bir görüntü sunar ve derinlik yanılsaması yaratır. Genel olarak maliyeti yüksek olsa da düşük maliyetli seçenekleri de mevcuttur. Samsung Gear VR, ekran olarak bir akıllı telefondur ve stereoskopik görüntü iki değiştirilebilir lens tarafından oluşturuluyor. Bu durumda, bir akıllı telefonun kullanılması, kablosuz bir kulaklıklı mikrofon için görüş alanından ve grafiklerden feda edilmesi gereklidir.

“Akıllı Gözlük: Vaunt” isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

Standart 2D TV ile karşılaştırıldığında, S3D-TV teknolojisi televizyon programlarının eğlence değerini artırır. 3D-TV’nin avantajı daha büyük derinlik algısı olmakla birlikte, stereoskopik televizyonun keskinlik, varlık hissi ve doğallık algısını artırabileceğidir. Bazı anketlere göre, rahatsız edici yan etkiler olmaması şartıyla, insanların S3D görüntülerini 2D’ den ziyade izlemeyi tercih ettikleri görülmektedir. Oyunlarda, stereoskopi kullanımı dalma ve mekansal varlığı arttırıyor. Etkiler oyunlar arasında farklılık gösterse de, S3D kullanımının daha doğal ve ilgi çektiği için, kullanıcıya oyunu hissettirdiği için kullanımın avantajlarındandır.

Yararlanılabilecek Ek Kaynaklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir