Hello Ruby Kodlama Kitabı Nedir?

Hello Ruby Kodlama Kitabı Nedir?

Hello Ruby: Programlamayı eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde çocuklara öğretmek için çocuklar, ebeveynler ve eğitimciler için araçlar oluşturan bir kitaptır. Kodlamayı basit düzeyde elle çizilmiş resimleri kitaplara ekleyerek çocukların hikaye okurken düşünmesini, hikaye sonlarındaki alıştırmalar ile birlikte de hareket edip beyin egzersizleri yapmasına olanak sağlayan bir oluşumdur. Rubynin maceralarından söz ediyor, fakat Ruby maceracı ve sorunlarını çözmede yardıma ihtiyacı olan bir kız o yüzden verilen problemlerin sonu boş bırakılıyor. Öğrencilerin doldurması isteniyor.

Maceraları sayesinde çocuklar büyük sorunların küçük sorunlara nasıl bölüneceği, adım adım planların nasıl yapılacağı, çözümlerin aranacağı ve hikaye anlatımı yoluyla kutunun dışında düşünülmesi gibi hesaplama düşüncesinin temellerini atabilecekleri bir hikayedir. Kodlama ve programlamanın temel kavramları, keşif ve yaratıcılığı teşvik eden eğlenceli alıştırmalar ve aktivitelerle de hikaye sonlarında pekiştirmeleri mevcuttur. Hello Ruby 24ten fazla dilde çocukların kodlama yapmasına giriş için kolaylıklar sağlarken kademe kademe onları kodlamaya hazırlıyor.

Hello Ruby kaç kitaptan oluşuyor?

3 kitaptan oluşmaktadır. Bunlar:

  • Hello Ruby Kodlamada Maceralar: Temel kavramların oluşturulması
  • Hello Ruby Bilgisayarın İçinde Yolculuk: Bilgisayar Kompozisyonunu yapısını anlamak
  • Hello Ruby İnternet Seferi: Sanal ağ ve sanal dünya kavramlarını tanımak
“Çocuklar İçin Kodlama Araçları” isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız. “Bilgisayarsız Kodlama Etkinlikleri: Çocuklar İçin” isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.
Kitap Kimlere Hitap Ediyor?

Materyallerin içeriği 4-10 yaş (genellikle ilkokul) çocukları hedef almaktadır. Kitapların zorlukları sırasıyla ilişkilidir. Son kitap çocuklar için diğerlerine göre daha zordur. Örneğin son kitapta sanal ayak izi konusu anlatılmaya çalışılıyor. Fakat çocuklar gelişim dönemlerine göre henüz soyut düşünme becerileri gelişmediği için anlamakta problem yaşamaktadır. Bu yüzden konu anlatılırken resimlerle desteklenmiştir. Karda yürüyen birinin ayak izleri gösterilerek çocuğun somut düşünmesi sağlanmıştır. Böylece öğrencilerin soyut bilgileri somutlaşırılarak anlaması ve öğrenmesi kolaylaştırılır.

Aynı zamanda Rubynin web siteside mevcut içeriğinde ise çocuklar için bir çok oyun ve alıştırma ücretsiz olarak sunuluyor. Amaçları dünyada, steam eğitimini daha ulaşılabilir, daha renkli ve daha çeşitli hale getirmek.

“Robotik kodlama nedir? Çocuklar için robotik kodlama kitleri nelerdir?” isimli yazımızı incelemek için tıklayınız.
Yararlanılabilecek Kaynaklar:

2 Comments

  1. Merhabalar,

    Hello Ruby ile alakalı yazınızı büyük bir memnuniyet ile okuduk. Büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz ki Ahfa Yayıncılık olarak Hello Ruby nin serisini dünya üzerinde 34. dil olarak Türkçeye çevirerek Türk okurlarla buluşturmuş bulunuyoruz. Ayrıca yazınızın yazıldığı dönemde 3 adet olan seri artık Robotun Okulda ki ilk günü kitabı ile 4 kitaplık bir seri haline gelmiş bulunmaktadır. Ürünlere shopier veya amazon daki mağazamızdan edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir