Waymo Otonom Sürüş Teknolojisi

Waymo Otonom Sürüş Teknolojisi

Eskiden Google olarak bilinen Waymo, kendi kendine sürüş projesi, ilk olarak 2009 yılında Mountain View, Kaliforniya, genel merkezinde ve çevresinde teknolojisini test etmeye başladı. O zamandan beri yavaş ve istikrarlı bir şekilde çalışmalara devam etti.

Google, yedi yıl süren AR-GE çalışmalarının ardından 2016 yılında Waymo’yu kurdu. Waymo 2016 yılında Chandler, Ariz’da bir test ve operasyon merkezi açıp testlerini hızlandırdı. Erken bir binici programı başlattı ve ticari alana doğru yöneldi. Aralık ayında, şirket ticari kendi kendine sürüş araba servisi ve beraberindeki uygulama Waymo One’ı başlattı. Waymo One, şirketin hizmete açılmaya başladığını gösterdi. İlk binici programının üyeleri Waymo One’a transfer edildi.

Sürücüsüz sistem henüz halka hizmet vermek için kullanılmadı. Sürücüsüz araçların piyasaya sürülmesi şirket için bir dönüm noktası olacaktır. Patenti alınan otomobilin şimdi de dış kısmına ve bir insana vurmak üzere olduğunu tespit ettiğinde “sertliğini nasıl değiştirebileceğine” odaklanıyor. Yine de akla takılan sorular var. Bu sürücüsüz otomobilden kaç tane olacağı veya ne gibi kısıtlamalar olacağı henüz belli değil.

Waymo Otonom Sürüş Teknolojisinin Özellikleri Nelerdir?

Waymo 5 lidar birimi, 29 kamera ve araçların çatısına entegre edilmiş bir grup radar ünitesini içeren en yeni 5. nesil otomatik sürüş teknolojisine sahip teknolojik bir mucize olarak anılıyor. Şirket, bu sensörlerin her birinin parlak güneş ışığı, aysız geceler, sis, kar, duman ve pus gibi zor koşullarda ne kadar uzağa bakabileceğini çok iyi gösteriyor.

Waymo, en son lidar birimlerinin 300 metre ileride görebildiğini, hem görsel hem de kızılötesi kameralarının 500 metre ileride görebildiğini ve radarlarının yüzlerce metre uzaklıktaki bir motosikletçiyi algılayabildiğini iddia ediyor. Aynı zamanda sensörlerin ve ilgili dijital işlemcilerin maliyetinin %50’ye kadar azaldığını söylüyor. Donanım takımında, Waymo’nun 500 metre uzaklıktaki bir dur işaretini görebilme özelliğinin yanı sıra bunun görüş alanlarına farklı bakış açıları sağladığını söyleyen 29 kamera içeren yeni bir görüş sistemi var.

“Araç Bataryaları (Lityum İyon Bataryaları)” isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız. “Pre-Safe ve Pre-Safe Sound Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?” isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir