Görünmeyen Kahraman: Bulut Bilişim Nedir?

Görünmeyen Kahraman: Bulut Bilişim Nedir?

“Bulut Bilişim, basit anlamıyla internet üzerinden sağlanan kaynakları ve servisleri ifade etmektedir. Bulut kelimesinin kullanılmasının sebebi hizmetin gözle görülmeyen bir ağ olan Internet üzerinden sağlanmasıdır” (Okutucu, 2012).

Özellikle İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte kullanıcılar son 15 yılda içinde farkında olmadan da bulut bilişimi aktif olarak kullanmaktalar. Yani  sadece büyük şirketler ya da kurumlar tarafından değil, kişiler tarafından sosyal hayatta dahi kullanılabilmektedir (Batı, 2015).

Kişisel kullanımda bulut hizmeti veren birçok firma olduğu bilinmektedir, bunlardan bazıları Google Drive, Microsoft OneDrive, Apple iCloud, Yandex Disk gibi bulut servisleri hem bireysel hem de kurumsal alanda hizmet vermektedir. Ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın Whatsapp, Facebook gibi sosyal medya uygulamaları da yazışmalarınızı, gönderdiğiniz fotoğraf, video ve dosyaları kendi sunucularında kaydederek bulut hizmeti verebilmektedir.

Bulut  teknolojisi, özel firmalar tarafından fiziksel sunucu masraflarının azaltılması ve verimliliğin arttırılması amacıyla çokça tercih edilmektedir. Üstelik İnternet bağlantısının olduğu her yerden uygun sistem arayüzleri kullanılarak erişilebilmesi sebebiyle hizmet kesintisi ihtimalinin de düşük olmasıyla birlikte tercih edilmede önemli rol oynamaktadır .

Microsoft’a göre bulut bilişim kullanıcıların özel sistemler kurmasına gerek olmayan, altyapı teknolojilerinin çok düşük maliyetlerle karşılanabildiği, uygulamaların internet üzerinde çevrimiçi çalışabildiği yapılarıdır.

Kaynaklar:

  • Batı, K. (2015). Bulut Bilişim ve Etkileri, (Yayınlanmış Yüksek Lisans Tezi). İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü.
  • Okutucu, B. (2012). Bulut Bilişim ve Teknolojileri, (Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi). İstanbul: Okan Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü.

İlgi çeken aşağıdaki yazılardan hangisini okumak istersiniz?

Tüm İhtiyaçlar İçin Bulut Hizmetleri
Her Yerden Eğitim İçin Bulut
Eğitimde Bulut  Örnekleri

 

Bulut Bilişim kategorisindeki içerikler için tıklayınız. Teknoloji kategorisindeki içerikler için tıklayınız. Eğitim kategorisindeki içerikler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir