Kanban Nedir ?

Kanban Nedir ?

Kanban tahta anlamına gelir ve işlerimizi planlamamızda büyük bir katkı sunar. İşimizi ne zaman yapıp ne zaman teslim edeceğimiz konusunda bize net bir çizelge sunar. Bu şekilde iş bitirici bir süreç içine girmiş oluyoruz.

Tarihçesi

Kanban TAIICHI OHNO tarafından ilk kez TOYOTA firmasında kullanılmıştır peki bu ne işe yarar: zamanı etkili kullanmak için ortaya çıkmıştır ve bir işi yapmak için neyi, ne zaman yapmamız gerektiği hakkında bir planlama yapmamıza sebep oluyor buda zamanımızın tasarruflu, planlı bir biçimde kullanmamıza etki ediyor. Bu nedenledir ki daha çok üretim ve daha fazla zaman bize kaldı anlamına geliyor.

Nasıl Kullanılır ?

İşlerimizi önce yazalım ve sıralayın kendinizi psikolojik olarak rahatlatma sağlayacak ve iş stresinden kurtulmada en büyük etkiye sahiptir.

Tüm işlerimizi a)yapacağım, b)yapıyorum ve c)yaptım diye üç gruba ayıracağız. Her yapacağımız işe başladığımızda bu işi artık yapacağım bölümünden alıp yapıyorum bölümüne alıyoruz. Bunu en fazla üç tane kaydıralım. Çünkü bu teknikte amaç; işlerimizi düzene sokmaktır.

Eğer çok fazla işi yapıyorum bölümüne alırsak işlerimiz konusunda yığılma olacaktır. Bu durum ise psikolojik olarak bizi strese sokabilir. İşimiz bittikten sonra ise yapıyorum bölümünden alıp yaptım bölümüne ekliyoruz bu sayede her iş yaptığımızda psikolojik olarak bir rahatlama ortaya çıkıyor.

Etkileri

İşlerimizin düzenli, planlı, tam zamanında olmasıyla beraber insanda bir rahatlama hissi oluşuyor işimi yaptım kurtuldum diye düşünüyor. Mesela düşünsenize tüm işleriniz bitmiş insanda bir motivasyon sağlamıyor mu, psikolojik olarak ne kadar çok iş yapmışım, ne kadar çok işi başarıyla yapmışım gibi düşünceler insan zihninden geçerek insanı rahatlatan, sakinleştiren düşünceler üreterek işlerimizi en verimli halde yapmamıza olanak sağlıyoruz. Kanban tekniği ile beraber işlerimizde bir sonraki yapmamız gereken adımı görmemize ve doğru planlar yapma doğru düşünceler geliştirir.  Kanban ile işlerimizi yaparken işimize ne kadar süredir zaman ayırıyoruz, işimizi en kaliteli halde yapabiliyor muyuz yaptığımız iş sonraki işlerimizde de bize yardımcı olacak mı, işlerimiz sonucunda müşterilerim ürünlerimizi beğenip bize dönüt sağlayabiliyor mu gibi sorular sorarak kanban sürecinin bizlere olan faydasını saptayıp kanban tekniğini gelecek işlerimizde de kullanıp zamandan tasarruf ederek işlerimizi en verimli şekilde yapmamıza etki edecektir.

Nedir ?

Kısaca Kanban tekniği ile zamanı etkin kullanarak işlerimizi en verimli halde yerine getirerek psikolojik rahatlama ve motivasyon sağlama sürecidir.

Önerilen okuma için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir