MondlyAr: Yabancı Dil Öğreniminde Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

MondlyAr: Yabancı Dil Öğreniminde Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Günümüzde farklı dilleri öğrenme ve konuşma büyük bir ayrıcalık olarak görülmektedir. Hem akademik hayatta hem de günlük hayatta ihtiyaç duyduğumuz önemli bir durum haline geldi. Araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de dil öğrenmede çekilen bir takım zorluklar var. Bunlardan ilki dil öğrenimine geç başlamak. Beş buçuk yaşında okula başlayan bir çocuk 10 yaşına geldiğinde dil öğrenmeye başlıyor. Oysaki dil öğretimi üç buçuk dört yaşlarında başlanması gereken bir süreç.  Toplumumuzda yabancı dillerin bu denli az konuşulması da bu etkenden dolayıdır. Bir diğer önemli husus ise yabancı dil öğrenimindeki pratik eksikliği. MondlyAr uygulaması ile pratik geliştirme ve akıcı konuşma sağlanabilir. Dil öğrenimindeki iki önemli sorundan bahsettik şimdi de bu sorunlar için geliştirilmiş uygulamamamızı inceleyelim.

Dil platformu olarak karşımıza çıkan MondlyAr kendisine ait sanal bir dil asistanı ile kendinizi keşfetmeyi ve yabancı dil pratiği yapmanıza olanak sağlar. Bu uygulama ile belirlenen senaryolar ışığında asistan ile diyaloğa girebilmektesiniz. Konuşulanları tanıma özelliği bulunmakta. Geliştirilme sürecinde chatbox ve yapay zeka gibi gelişmiş teknolojiler kullanılmıştır. MondlyAr bir vr gözlüğü vasıtası ile ortama sanal olarak katılmayı sağlamaktadır. Sizin telaffuzlarınızı algılayan ve size konuştuğunuz dilde cevap veren bir yazılıma sahiptir. Konuşma esnasında hataları ve eksiklikleri geri bildirim yolu ile belirtmektedir.

“MondlyAR” uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Dil öğretimi için alternatif kaynaklar ve motivasyonu arttırıcı içeriklere ihtiyaç her gün artmaktadır. Bu ihtiyacı giderebilmek için MondlyAr ve benzeri uygulamalara ihtiyaç günden güne artmaktadır. Türkiye şartları düşünüldüğü zaman dil pratiği yapma olanağı oldukça düşük. Yurt dışı eğitim olanakları ise yüksek maliyetli ve ulaşılabilirliği son derece zor. MondlyAr ile evinizden istediğiniz zaman dil konuşma pratikleri yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede teknolojinin faydaları kullanılarak dil öğrenimi etkili ve verimli şekilde gerçekleşebilmektedir. Çocuklar için dil öğrenimini eğlenceli hale getirmektedir.

“Artırılmış Gerçeklik ile Geliştirilmiş Akıllı Telefon Uygulamaları: En İyi 5” isimli yazımızı okumak için tıklayınız. “Artırılmış Gerçeklik ve Eğitim” isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.
Yararlanabilinecek Ek Kaynaklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir