Tospaa Bilgisayarsız Kodlama (Unplugged) Etkinliği

Tospaa Bilgisayarsız Kodlama (Unplugged) Etkinliği

Tospaa, bir bilgisayarsız kodlama etkinliğidir. Bilgisayarsız kodlama (Unplugged), fiziksel bir hareket sonucunda veya kart benzeri etkinlik ile kodlama becerileri geliştirmek için kullanılır. Belirli senaryolar ışığında geliştirilen oyunlarla okul öncesi dönemde ve ilköğretim düzeyinde çocuklarda kodlama becerilerini geliştirmek için ortaya atılmış bir çalışmadır.  Çocukların sadece kodlama becerilerini değil 21.yy becerilerini de geliştirmektedir. Bilgisayarsız kodlama ile başlıca problem çözme, analiz etme, yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerileri gelişmektedir.

21. Yüzyıl Öğretmen ve Öğrenci Becerileri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Düşünmek ve parçaları zihinde birleştirmek okul öncesi ve ilköğretim düzeyinde kazandırılması gereken becerilerdir. Okuma yazmayı yeni öğrenmiş veya bilmeyen bireylere bunu en güzel şekilde öğretmenin yolu bilgisayarsız öğrenmeden geçmektedir. Dezavantajlı gruplar için de bir laboratuvar ortamı kurmak oldukça güçtür. Bu tür ortamlarda da bilgisayarsız kodlama uygulamaları sıklıkla kullanılmaktadır.

Unplugged Learning (Bilgisayarsız Kodlama) hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu yazımızda da tam olarak bu becerileri kazandırmak amacıyla kullanılan bir oyundan bahsedeceğim. Tospaa, içerisinde mantıksal yapıların olduğu ve belirli komutlarla senaryolar doğrultusunda kullanılan bilgisayarsız kodlama aracıdır.  Temel de oyun oynandığı görülmektedir. Ancak oyun senaryolarında başarıya ulaşabilmek için senaryoyu yönergede belirtilen kurallara göre tamamlamak gerekmektedir. Yönergeler kodlamadaki en kısa yoldan sonuca ulaşma mantığını desteklemektedir. Birden fazla senaryo ile bireylerin farklı senaryolar üzerindeki kodlama becerileri geliştirilmektedir. Şart yapıları döngüler de bu uygulama içerisinde mevcuttur. Her senaryoda kullanabileceği bloklar bulunmaktadır. Tospaa, fiziksel olarak monopoli benzeri oyunlara benzemektedir. Bir kutu içerisinde birden fazla senaryo zemini ve kod blokları bulunmaktadır. Hiçbir teknolojik cihaza ihtiyaç duymadan bilgisayarsız kodlamayı için kullanılabilir kılmaktadır.

Çocuklara kodlama öğretimi için birçok platform mevcut kodmik ve codeorg. Bu  uygulamalar web veya mobil destek ile hizmet verebilmektedir. Yine web tabanlı birçok uygulama da bu uygulamalardan biriside scratch. Kodlama öğretimine başlamak için kullanılabilecek bir uygulama ancak bilgisayar veya mobil cihaza sahip olmanız gerekmektedir. Dezavantajlı gruplar için bilgisayarsız kodlama alanında materyal eksiklikleri bulunmaktadır. Bu alanda araştırma ve geliştirme yapılabilir.

Bilgisayarsız Kodlama ile Evde Yapılacak 5 Etkinlik için tıklayınız. “Bilgisayarsız Kodlama Etkinlikleri: Çocuklar İçin” isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.
Yararlanabilecek Kaynaklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir